Keďže finančné zabezpečenie rodiny je najmä na vašom manželovi, vy sa ako každá poriadna starostlivá mama snažíte čo najlepšie viesť domácnosť tak, aby v každom smere 100-percentne fungovala. Okrem toho, že taktiež chodíte do práce, po príchode domov vás čaká ďalšia smena.
Navariť niečo na večeru, aby zostalo aj na zajtra, pretože najstarší syn sa odmieta stravovať v školskej jedálni, oprať, lebo mladší syn potrebuje každý deň hrať futbal a tie veci potom zrovna nevoňajú, povysávať, lebo ten najmladší sa stále nenaučil jesť za stolom. Okrem toho poliať kvety, umyť chladničku, žehliť, umývať riady…a bol by to asi pekne nudný článok, keby sme to všetko vymenovávali…
Prečo to všetko robíte? Aby bola domácnosť „na poriadku“, to je jasné, ale prečo to robíte vy? Iba vy? To tam bývate sama? Keby áno, rozhodne nevaríte 5-litrový hrniec polievky a neperiete dve práčky denne. Tak prečo iba vy? Okrem vás tam predsa bývajú traja synovia a samozrejme manžel. Ak aj vaša polovička pracuje dlho do večera, alebo si vzal na starosti typicky „chlapské práce“, stále vám ostávajú vaše ratolesti. Že nie sú naučené pomáhať? Nikdy nie je neskoro ich to naučiť!
Začíname od škôlkara
Pani učiteľky v škôlke to majú dobre vymyslené. Každé dieťa si uprace svoju stoličku, odnesie svoje pastelky, pri odchode domov odloží na svoje miesto hračku, čo má práve v ruke. Tak prečo by to podobne nefungovalo aj doma? Trvajte na tom, aby si odnieslo tanier do kuchyne, keď dopapá, alebo zanieslo veci do prania, keď sa vyzlečie. Sú to jednoduché úkony a niekedy vás skutočne môže stáť viac energie ich k tomu donútiť, ako keď to spravíte sama, ale postupne sa u nich tieto úkony zautomatizujú a vy máte o malinký kúsoček menej práce.
Šesť až osem-ročné dieťa bez problémov zvládne napríklad poutierať prach. Najmä ak sa posledné roky spolu s vami hralo na utieranie prachu (s mokrou handričkou machlilo nábytok), takže má predstavu, ako sa to robí. Nevadí, ak to nebude podľa vašich predstáv (s tým ani nerátajte), ale prax robí majstra. Ak z toho máte byť nervózna, kľudne to po ňom spravte ešte raz, najlepšie tak, aby o tom nevedel, lebo kritika by ho mohla odradiť. Podobne môžete postupovať s vysávaním, umývaním vane, upratovaním topánok v chodbe atď. atď….
Ak budete trpezlivá a hlavne dôsledná (dôslednosť je top super najdôležitejšia), zistíte, že váš 12-ročný syn berie ako samozrejmosť, že mamina navarila a on po jedle uprace riady a nikto mu to nebude musieť kázať a váš 10-ročný hreší toho najmladšieho, že mu zase napadali omrvinky na zem, lebo on pred chvíľkou povysával.
Budete mať viac času na seba aj na rodinu a vetre, že sa vám raz vaše nevesty poďakujú, akých super manželov ste im vychovali.
Foto: pixabay.com/sk