Každoročne je na Slovensku nezvestných okolo 500 detí. Našťastie sa polícii podarí väčšinu z nich vypátrať a vrátiť späť rodičom, ale sú aj také, ktoré sa domov viac nevrátia. Koľkokrát ste už hovorili svojmu dieťaťu, aby sa nebavilo s cudzími ľuďmi, aby si od nich nič nebralo a už vôbec s nimi nikam nechodilo?

 

Varovaní nie je nikdy dosť, preto sa s deťmi stále rozprávajte o svete a o ľuďoch, ktorí v ňom žijú. Že nie sú len tí dobrí, ktorých poznajú zo svojho okolia, ale nájdu sa aj zlí a pred tými sa treba mať na pozore. Z tejto vety si nič nezapamätá, preto s ním skúste rozprávať o možných situáciách, ktoré môžu nastať, napr:

„Predstav si, že si na ihrisku a príde k tebe pekná usmievavá teta a povie, že pozná tvoju mamičku a že ťa vezme na zmrzlinu. Čo spravíš? Pôjdeš s ňou?“ Dieťa vám možno povie, že s ňou pôjde, pretože tá teta povedala, že pozná mamičku, takže je to kamarátka. Deti si nevedia zrátať dva a dva a ani ich nenapadne, že teta klame. Dospelých vnímajú ako autoritu, ktorú by mali poslúchať a v takejto novej situácii sa zväčša nedokážu správne rozhodnúť. Navyše si spájajú pekné veci a pekných ľudí s dobrom a škaredé veci a ľudí so zlom, takže ak je teta pekná a usmievavá, automaticky ju zaradia do skupiny – dobrá. Aj v rozprávkach to tak predsa funguje…

Takéto modelové situácie si môžete rozoberať na prechádzke, výlete, doma a postupne mu vysvetľovať, že sa s cudzími nebavíme, lebo sa nedá rozoznať, či sú dobrí alebo zlí, takže pre istotu sa s nimi nerozprávame, kým maminka neoverí bezpečnosť situácie.

Čo ak stretne zlú tetu?

Rovnako, ako si s ním popisujete situácie, ktoré môžu nastať, hľadajte spoločne vhodné reakcie, pričom vždy je lepšie spraviť rozruch, ako ľutovať…

„Keď ťa niekto pozdraví, odzdrav a choď ďalej. Keď ide za tebou, choď tam, kde je veľa ľudí – do obchodu, na zastávku. Ak je stále tam, povedz o tom niektorému dospelému. Ak nikto naokolo nie je a cítiš sa ohrozený alebo ťa človek dokonca chytí, krič, koľko vládzeš…“

Raz zažiť je účinnejšie ako sto krát počuť

Ak máte pocit, že vaše dieťa rozumie tomu, čo mu hovoríte a o najrôznejších situáciách ste si povedali už najmenej stokrát, skúste poprosiť vášho známeho, ktorého dieťa nepozná, aby ho oslovil a zavolal na zmrzku…čo myslíte, ako to dopadne?

Foto: pixabay.com/sk