Deti pieskovisko zbožňujú a dokážu sa v ňom vyhrať aj veľmi dlhý čas. Na čo si však treba dávať veľký pozor pri návšteve pieskoviska a ako deti ochrániť pred infekciami?

 

Možno ani neviete, čo všetko sa v pieskovisku môže nachádzať. Napríklad rôzne baktérie, vírusy či dokonca parazity. Deti ešte nemajú dobre vyvinutý imunitný systém a preto si dávajte na tieto veci pozor.

  1. Dávajte pozor na to, aby si dieťa nevkladalo do úst ruky od piesku
  2. Umývať ruky vždy po hre s pieskom a vždy pred jedením
  3. Nepodávajte deťom jedlo počas hry
  4. Ak sa jedná o vaše pieskovisko, zabráňte  doň vstupu zvieratám
  5. Ak sa dieťa zraní, ranu je potrebné vydezinfikovať a vyčistiť. Pri väčšom zranení je potrebné vyhľadať detského lekára a taktiež, ak sa dieťa pichne na injekčnej striekačke, treba ranu vydezinfikovať a vyhľadať lekárku pomoc

Dôležitá kontrola

Predtým, než deti do pieskoviska pustíte, skontrolujte ho. Vizuálne dohliadnite na stav, piesok, celé ihrisko, plot, obruby a dokonca aj na to, či sa na noc prikrýva.

Čo sa všetko môže v piesku nachádzať?

  • Mrľa detská
  • Pásomnica detská
  • Hlísta detská
  • Škrkavka detská, psia, mačacia
  • Toxoplazma gondii (vyvoláva Toxoplazmózu, ktorá u mladých dievčat nemusí mať príznaky, ale počas tehotenstva môže veľmi poškodiť plod)

Čo ak je pieskovisko v zlom stave?

Ak sa vám pieskovisko nepáči a je viditeľne v zlom stave, deti tam nepúšťajte! Najlepšie bude, ak kontaktujete prevádzkovateľa, ktorý to musí dať do poriadku. Ak to však odmieta a pieskovisko nečistí a neudržiava, hrozí mu pokuta od príslušného orgánu verejného zdravotníctva, od 150 až do 21 tisíc euro.

Aj napriek tomu, že pieskovisko predstavuje pre deti určité zdravotné riziko, jeho návštevu im nezakazujte. Dôležité je dbať na hygienu. Podľa hygienikov sa za posledné roky celkový hygienický štandard areálov výrazne zlepšil.

Zdroj: noviny.sk | Foto: pixabay.com