Matky denno-denne dokážu prekonávať neprekonateľné prekážky a vydávať nadľudské výkony. Predstavujeme vám päť matiek, ktoré sa zapísali do dejín niečím výnimočným.

 

1. Najviac porodených detí

V priebehu prvej polovice 18. storočia porodila manželka istého ruského farmára až 69 detí. Písalo sa o nej v niekoľkých lekárskych časopisoch. Údaje hovoria, že mala šestnásť párov dvojčiat, sedemkrát trojčatá a štyri razy štvorčatá. Po jej smrti sa jej muž znova oženil. Nová žena mu porodila „už len“ 20 detí.

2. „Najviactorčatá“

Nadya Suleman otehotnela prostredníctvom mimotelového oplodnenia. V januári 2009 porodila osem bábätiek.

3. Najstaršia rodička

Rajo Devi Lohan z Indie porodila svoje prvé dieťa vo veku 73 rokov. Celý život sa tejto žene nedarilo otehotnieť, no svoj sen o bábätku jej pomohli splniť na istej klinike až v takomto chvályhodnom veku.

4. Najdlhšie tehotenstvo

Väčšina mamičiek, ktoré majú po termíne pôrodu bábätko stále po srdcom, sa nevie dočkať, kedy ho konečne budú môcť vziať do náruče. V priemere trvá tehotenstvo 280 dní. Niekedy si z nás ale matka príroda vie i vystreliť. V roku 1945 Penny Diana Hunter z Los Angeles porodila zdravú dcéru. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby jej tehotenstvo netrvalo 375 dní. Penny teda prenášala neuveriteľné tri mesiace!

5. Prvé „dieťa zo skúmavky“

Manželia Lesley a John Brownovci sa snažili o bábätko dlhých deväť rokov neúspešne. Žiaden doktor im nevedel pomôcť, až kým nenavštívili doktora Patricka Steptoea, ktorý ich presvedčil zúčastniť sa experimentálneho pokusu. Z tela Lesley extrahovali vajíčka a oplodnili ich spermiami Johna. Embriá boli uložené v špeciálnom roztoku do chvíle, kým sa nevyvinuli na veľkosť, kedy mohli byť transplantované späť do tela matky. Brownovci sa stali rodičmi dcéry Louise Joy, historicky prvého „dieťaťa zo skúmavky“ v roku 1978.

Zdroj/foto: mom.me, pixabay.com