Tehotenstvo v pokročilom veku je spojené s rôznymi rizikami. Častejšie sa vyskytujú potraty, vrodené vývojové poruchy, nízka pôrodná hmotnosť, zdravotné komplikácie u matky, a preto je veľmi výnimočné, keď sa narodí starším rodičom zdravé bábätko.

Počas 38-ročného manželstva sa Akosui Budu Amoako (59) a jej manželovi Isaiahovi Somuah Animovi (59) nedarilo priviesť na svet dieťa. Po dlhých rokoch márneho snaženia sa zmierili s tým, že už deti mať nebudú. Pred rokom sa dozvedeli o 60-ročnej žene z Ghany, ktorá po umelom oplodnení porodila trojčatá. To povzbudilo manželov natoľko, že sa rozhodli podstúpiť asistovanú reprodukciu, aj s rizikom, že by to mohlo byť pre ženu, v jej pokročilom veku, nebezpečné. Keďže už bola po menopauze, do úvahy prichádzali iba vajíčka od darkyne.

Budúci rodičia boli veselí a optimistickí. Podľa lekára, kombinácia pozitívnych myšlienok, modlitby, zdravej stravy a pokojného života, urobili svoje. Všetko napokon dobre dopadlo a 15. júna, v štáte New York, žena priviedla na svet zdravého chlapčeka. A nie je jediná. Správa, dokonca o oveľa staršej prvorodičke, obletela svet ešte minulý rok. Vtedy sa 70-ročnej žene z Indie narodil zdravý syn.

Je rozhodnutie, priviesť na svet dieťa v pokročilom veku, správne?

Hoci veda neustále napreduje, ešte stále sa dajú podobné príbehy považovať za „zázrak“.  Nič nie je nemožné! Otázne ale je, ako zvládnu rodičia pokročilejšieho veku náročnú starostlivosť o dieťa, či budú mať dostatok síl a energie na jeho výchovu. Ak sú v dobrej kondícii, majú odhodlanie, pozitívnu myseľ a hlavne veľa lásky, môžu spolu prežiť mnoho krásnych rodinných chvíľ. Nikto nevie, ako dlho bude na tomto svete, ani mladí rodičia nemôžu s istotou povedať, že sa v zdraví dožijú dospelosti svojich detí. Mnohé deti vyrastajú v neúplných rodinách a občas dochádza aj k tomu, že výchova detí ostane na starých rodičoch. Štatistiky hovoria, že priemerná dĺžka života rastie a ľudia sa dožívajú čoraz vyššieho veku. Je to však individuálne. Dvaja ľudia v rovnakom fyzickom veku môžu byť na tom diametrálne odlišne, čo sa týka zdravia a celkovej kondície. Je síce väčšia pravdepodobnosť, že čím sú rodičia mladší, tým vyššia je šanca, že ich deti sa narodia zdravé, že ich budú vidieť vyrastať, a ľahšie zvládnu aj fyzickú námahu s tým spojenú, no žiadna záruka na to neexistuje.

Zdroj: dailymail.co.uk | Foto: depositphotos.com