muž a žena

Ženské telo je stavané tak, aby unieslo neskutočne veľa. Veď už príchod samotného človiečika na svet, je nesmierne náročný a boľavý. Deväť mesiacov musíme zápasiť s nevoľnosťami, únavou, náladami a neskôr s nákladom pevne pripútaným ku nám. A potom príde očakávaný pôrod. A ten je skúškou výdrže pre každú budúcu mamičku.

Keď nám dieťatko prvýkrát vložia do náručia, už niet cesty späť. Váha toho daru a jeho objem sa bude zvyšovať ďalšie nasledujúce roky, nehovoriac o starostiach z toho plynúcich.

Žena – dokonalosť sama

Ak si naša drahá polovička zrazu všimne, že sme super mamy pre jeho dieťa, prečo by sa kúsok z toho neušlo i pre neho? Ako symbol dokonalosti v láske k vlastnému dieťaťu sa necháme zmanipulovať k starostlivosti aj o ďalšieho potomka, nie však svojho pokrvného.

Sme jednoducho stvorené preto, aby sme milovali a starali sa o iných. Znášali akékoľvek obete, rozdávali sa až na pokraj vlastných síl a popritom zabúdali na seba. My to možno nevnímame, ale iní to vidia. A vedia využiť. Vlastný manžel si pomaličky v nás vychováva náhradu svojej mamy. Prirodzená chlapská vlastnosť. Stáva sa z nás náhradný klon našej svokry, jeho druhá mama. Ak to samé dovolíme!

A naozaj nie sme jeho mama

Povestný patriarchát vyniesol muža na vrchol kraľovania, vedenia vojen, určil mu prvenstvá a post hlavy rodiny. Hm, prosím? Keď dokážu zvládnuť takéto úžasné veci, dokážu si natrieť chlieb s maslom, umyť tanier, oprať ponožky. Dokonca aj uvariť, potriediť špinavé oblečenie a dať ho do práčky. Prípadne vziať do ruky vysávač a postarať sa o vlastného potomka. Jednoduché, stereotypné a večne sa opakujúce pohyby sa naučí i cvičená opička v cirkuse. Tak prečo nie drahý milovaný a vyvolený partner, manžel, priateľ a otec nášho spoločného dieťaťa?

Pieseň Jenifer Lopez „Ain′t Your Mama“ je odpoveďou a vlastnou skúsenosťou speváčky na pozíciu poslania mamy, v ktorej ona nechce byť. Slová smerujú priamo na telo jej partnera. Akoby spievala i za mnohé z nás!

Skladbu začína slovami: „Nie som tvoja mama vo význame non stop slúžka, nie som tvoja slečna na pranie, chlapče, nemali by sme pracovať spoločne……..???“

V skvelom klipe jej dáme v duchu za pravdu. Poslanie mamy nie je ľahké. Keby bolo, môže ho zvládnuť v celej jej kráse a náročnosti i muž. Ale ono naozaj nie je. 🙂

Ak ste nečítali prvú a druhú časť tohto článku, smelo sa k ním vráťte. 🙂

zdroj: youtube.com, foto: pixabay.com