chlapec si číta

Prvý mesiac školského roka už majú naši školáci a medzi nimi aj čerství prváčikovia takmer za sebou. Ako zabezpečiť, aby domáce úlohy neboli vyčerpávajúce a vaše deti nestratili motiváciu na učenie hneď na začiatku roka? S pomocou odborníka vám prinášame niekoľko osvedčených rád a tipov, ako deti k učeniu správne motivovať, koľko času by mali tráviť učením a tiež ako ich za dobré výsledky odmeniť.

 

Nástup do prvej triedy býva skúškou nielen pre dieťa, ale najmä pre rodičov. Pevnejší režim a väčšie požiadavky oproti povinnostiam v materskej škôlke môžu byť náročnou skúškou. Nadšenie malých prváčikov môže postupne klesať a prirodzená zvedavosť a motivácia učiť sa nové veci sa vytráca. Z učenia sa tak stáva otrava miesto zábavy.

Ako deti motivovať k učeniu?

„Odporúčam posilňovať hlavne vnútornú motiváciu detí – aby sa učili pre seba, a tiež radosť z toho, čo už dokážu a môžu použiť v reálnom živote. Chválime všetko, čo je možné pochváliť,“ radí skúsená psychologička a pedagogička Iva Stefanová.
V školskom prostredí vzniká prirodzená rivalita, kedy sa dieťa porovnáva so svojimi rovesníkmi. Deti by ste preto mali podporovať a chváliť ich za všetko, čo sa im podarí a nekritizovať ich za niečo, čo im nejde. Porovnávať vlastné dieťa s inými deťmi tiež nie je dobrá stratégia. Miesto toho by ste mali posilňovať sebavedomie dieťaťa poukazovaním na jeho silné stránky.

chlapec číta
Učte sa s deťmi hravou formou

V súčasnej dobe sú k dispozícii pekné učebnice so zaujímavými domácimi úlohami, zobrať do rúk knihu však nie je vždy lákadlom. Na trhu sú dnes dostupné už rôzne druhy pomôcok pre čerstvých prváčikov vo forme osemsmeroviek, domina či rôznych skladačiek.
Precvičovať učivo môžete rôznymi spôsobmi. Na pomoc si môžete zobrať aj obľúbené detské maškrty. Napríklad pomocou gumových medvedíkov Haribo či exotických Topifrutti si môžu deti precvičovať zrakové rozlíšenie rôznych tvarov a zvierat. Pri tom môžu zapojiť aj hmat, čo im umožní prepojiť rôzne mozgové centrá. Hrať sa môžu aj s farbami, napríklad roztriediť a spočítať gumových medvedíkov rovnakej farby. Odmenou za splnenú úlohu im bude sladká odmena, za pomoci ktorej si práve precvičili vedomosti 🙂

Ako deti odmeniť za dobré výkony v škole?

„Som toho názoru, že by to malo byť predovšetkým pochvalou a úprimnou radosťou z každého úspechu. Maličkosť typu cukrík nevadí, peniaze od babičky za vysvedčenie sa u nás tak nejako stali zaužívanou tradíciou. S veľkými darmi by som však bola opatrná. Ak chce školák v druhej triede za vysvedčenie tablet, treba sa zamyslieť, čo asi bude chcieť o pár rokov za maturitu,“ radí psychologička.

Koľko času by mali deti venovať príprave?

Hovorí sa, že v tomto prípade platí „pravilo desaťnásobku“ – v prvej triede desať minút, v druhej dvadsať atď. „Moja skúsenosť je, že v prvej triede zvyčajne dieťaťu 10 minút nestačí. Je dobré prejaviť trpezlivosť a dať dieťaťu po desiatich minútach krátku prestávku, napríklad na maškrtu, doplnenie tekutín či pár naťahovacích cvikov. Potom sa k príprave vrátiť,“ doporučuje Stefanová. Dieťa by malo byť vedené k tomu, aby neprerušovalo rozrobenú úlohu a dokončiť ju.
Úlohy si s dieťaťom nenechávajte na poslednú chvíľu. Večer už môže byť dieťa unavené a bude mať problém s pozornosťou. A nezačínajte ani hneď po príchode zo školy. Drobec si potrebuje trochu oddýchnuť, zahrať sa či sa najesť. Veď to poznáte aj vy, že po príchode z práce potrebujete zregenerovať pred druhou šichtou, ktorá vás čaká doma. 🙂

foto: pixabay.com