Príde čas, kedy musí každá mamička riešiť otázku ako odnaučiť svoje milované dieťa od plienky. Ako toto obdobie prekonať bez zbytočných problémov a trápenia dieťaťa? Pripravili sme si pre vás pár rád, ktoré vám môžu pomôcť. Plienkové trampoty pomocou nich zvládnete ľavou zadnou.

 

Od malička učiť dieťa čo je to nočník

Možno to znie neuveriteľne, ale už od pol roka môžete dávať vaše dieťa sedávať na nočník. Podmienkou je pravdaže, aby vedelo sedieť. Učíte ho tým novému spôsobu ako sa vycikať. Keď bude staršie, nebude to pre neho nová situácia. Každé ráno a večer svoje dieťa posaďte na nočník. Urobte to formou hry. Dajte pred neho hračky alebo jedlo a zabavte ho na čo najdlhšiu chvíľku. Ak sa mu nevedomky podarí vykonať potrebu, pochváľte ho. Budete šťastní.

Voľnosť – nechať dieťa hlavne v lete chodiť naholo

Okolo roku až dvoch, keď príde letné obdobie, je najlepší čas na odnaúčanie od plienok. Môžete predsa vaše dieťa nechať hodiť celý deň na holo. Nechajte ho, nech sa vyciká do trávičky. Slovnými hračkami ako krásne polial kvietky ho podporte, keď sa vyciká. Ono si začne zvykať ako úžasne mu je bez plienky a bude sa tešiť, že znova bude môcť poliať trávičku. Prechod na záchod bude jednoduchší. Vy si odpozorujete interval medzi jednotlivými cikaniami a potom je to už hračka. Aj keď nato treba veľa trpezlivosti.

Pravidelnosť – každé cca 2 hodiny, posadiť dieťa na nočník

Keď už viete ako dlho asi vaše dieťa vydrží bez cikania, snažte sa dávať plienku čo najmenej. Radšej sa ho pýtajte a každé dve hodiny ho posaďte na nočník. Ak sa nevyciká, o pol hodinu to skúste znova. Vyciká sa, pochválite ho a za chvíľku  sa bude pýtať samo. Urobí sa mu s toho zvyk. Už ste blízko.

Odmena

Nebojte sa dieťaťu niečo sľúbiť. Napríklad, že ak sa bude pýtať , kúpite mu za peniažky, ktoré míňate na plienky, jeho obľúbenú hračku.

Nočná plienka

Od nočnej plienky sa odnaúča trošku dlhšie. Predsa len dieťa v noci spí aj 10 hodín v kuse. A na začiatku tak dlho ešte moč neudrží. Pripravte sa najprv, že prvé noci ho zobudíte, dáte vycikať a potom už vydrží do rána. Ak ste vypozorovali že 2 – 3 noci vydržalo bez cikania a ráno malo suchú plienku, tak sa k plienke už nevracajte. Kúpte radšej nepremokavú podložku, a keď sa náhodou pociká, len ju vymeňte. Niekedy sa môže stať, že sa aj po roku dieťa pociká. To je len už malá nehoda. Nekarhajte. Proste sa stalo.

Tak plienkovú problematiku máte za sebou. Gratulujeme ste bez plienky. 🙂

Foto: depositphotos.com