Vďaka každej novej skúsenosti som objavovala vždy novú časť mňa. Či už išlo o vlastnosti alebo skrytý talent. Vraví sa, že v momente narodenia dieťaťa sa rodí aj matka. Môj prvý pôrod trval 32 hodín. 

 

Vzalo mi to všetku silu a namiesto toho, aby som dcérku držala v náručí, len ležala na mojej hrudi. Pozerala som do jej výrazných očí a v tom momente som sa ocitla v roli matky na plný úväzok.

Kvôli dlhému a komplikovanému pôrodu sa mlieko tvorilo dlhšie ako je bežné. Dodržiavala som všetko na 100%, aby sa vytvorilo čím skôr. Po niekoľkých komplikáciách, krvácaniu a preplakaných nociach, keď som už nezvládala to, že nemôžem nakŕmiť vlastné dieťa prirodzenou cestou, som vyhľadala odborníka na laktáciu. Hltala som každé jeho slovo a počúvala každú radu ako dieťa v škole. Problémy som zvládla a konečne som kojila dcérku bez bolestí a komplikácií. Vtedy som v sebe objavila nové vlastnosti – vytrvalosť a odhodlanie.

Nasledujúce mesiace boli plné prekvapení. Rozhodla som sa vzdať sa miesta vo firme, aby som bola s dcérkou, čo som si predtým nevedela predstaviť, keďže som s návratom do práce rátala. Kedysi som milovala firemné večierky a akcie a žiadnu pozvánku na udalosť v blízkom okolí som neodmietla. Zrazu ma to nebavilo. V pohodlných papučiach som doma po večeroch piekla koláčiky a napĺňalo ma to.

Môj syn sa narodil po troch rokoch. A taktiež s množstvom komplikácií. Mal problémy s refluxom a ťažko a pomaly priberal. Neverila som, že ja dokážem cítiť takú úzkosť a depresiu ako som vtedy zažívala denne. Predtým než som to zažila na vlastnej koži, pravdepodobne by som odsúdila takýchto ľudí. Teraz obdivujem všetkých, ktorí zažívajú takúto bolesť oveľa dlhšie. Odvtedy som empatickejšia voči druhým.

Dcérka začala na jeseň chodiť do školy a ja som sa začala správať ako niekto, koho som dovtedy nepoznala. Namiesto haloweenskeho večierku v práci som pripravovala kostým pre dcérku. Nikdy som nejak umenie neprežívala a nevenovala som sa mu, keď to však začalo moju dcéru baviť, sedela som pri nej celé poobedia, kým ona maľovala a tvorila a ja som sa zaúčala.

Vďaka svojim deťom som objavila rôzne stránky „mňa“ a s každou novou skúsenosťou sa objavovali ďalšie. Zistila som, že materstvo je úloha na celý život a stojí to za všetko.

Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com