Od 1. decembra platí pre všetkých rodičov detí do 15 rokov veľká novinka. Podľa nového zákona o občianskych preukazoch môžu totiž požiadať o jeho vystavenie pre dieťa aj pred dovŕšením spomínanej hranice 15 rokov. Ak sa vám zdá, že vášmu dieťaťu by bol zbytočný, možno zmeníte názor.

Rovnako ako dospelej osobe tak postačí aj dieťaťu na vycestovanie do niektorých krajín len občiansky preukaz. Doteraz im na tieto účely slúžil len cestovný pas. Deťom do 6 rokov sa vydával s platnosťou na dva roky a deťom od tohto veku do 15-tich rokov na obdobie piatich rokov.

Podľa nového zákona na cestovanie v krajinách Európskej únie a krajinách Švajčiarsko, Čierna Hora, Nórsko či Srbsko postačí deťom len občiansky preukaz, ktorý zákonného zástupcu vyjde lacnejšie. Kým cestovný pas pre dieťa do 6 rokov stojí 8 eur, cena vydania občianskeho preukazu pre dieťa bude 4,50 eura.

O občiansky preukaz pre dieťa do 15 rokov musí požiadať jeho zákonný zástupca na oddelení dokladov v mieste bydliska. Je to skvelá správa hlavne pre tých rodičov, ktorí často cestujú. Síce majú rovnakú dobu platnosti ako pri cestovných pasoch, no sú takmer o polovicu lacnejšie.

Zdroj: spuntik.zoznam.sk | Foto:  depositphotos.com