dievča plače

Obdobie vzdoru dieťaťa patrí k tým menej príjemným častiam rodičovstva. Aké len bolo milučké to vaše malé stvorenie, keď ste s ním prišli z pôrodnice, však? Riešili ste kŕmenie, spánok a prebaľovanie a teraz sa z vášho drobca stáva každý deň v niekoľkých intervaloch malý uzlík nervov. A to už asi strácate nervy aj vy.

Keď dieťa prichádza do veku, kedy si uvedomuje vlastnú osobnosť a nevníma sa už ako súčasť matky, snaží sa dokázať si svoje ja. A na to využíva rôznorodé prostriedky. Mnohé mamičky vedia, o čom hovoríme. Dvojročné slečny, ktorým doteraz bolo jedno, či majú oblečené tepláky alebo nohavice, už zrazu nechcú nič iné, len šaty. Odmietajú ísť jesť, už nechcú spať a každé „nie“ z vašich úst sa dočká hlasného záchvatu hnevu. Niekedy si už možno pripadáte ako na „planéte opíc“. 🙂

Byť pevným a láskavým rodičom

Dobrá správa je, že aj toto obdobie raz skončí. Keď budete pevní vo svojich rozhodnutiach a určíte hranice, zároveň však nezabudnete zostať láskavými rodičmi, vaša ratolesť postupne pochopí, že v určitých situáciách nemôže byť rozhodnutie len na ňom. Šaty síce nosiť môže, ale napríklad bojkot nočného spánku mu neprejde. Dôležité je zostať vytrvalý vo svojich rozhodnutiach a nepoľaviť len preto, že vaše dieťa trucuje a spustilo rev hodný leva. Postupne sa upokojí, zostaňte pri ňom, ukážte mu, že ho máte stále radi. Aj vtedy, keď sa hnevá.

Trpezlivosť a pokoj sú dôležité

A čo ak príde vzdor v obchode alebo v meste? Dieťa sa hádže o zem a nechce spolupracovať? Je to síce nesmierne ťažké, ale buďte trpezliví a situáciu s pokojom Angličana ustojte. Bola by chyba, ak by ste len preto, že si okoloidúci o vás niečo pomyslia, menili svoje postoje. Názory ostatných vás zaujímať nemusia, veď dieťa si vychovávate vy a chcete pre neho len to najlepšie.

Držíme vám palce a želáme veľa trpezlivosti počas tohto náročného obdobia. Nezabudnite, že to rýchlo prejde a čoskoro budete s vašim nezbedníkom písať domáce úlohy. 🙂

foto: pixabay.com