Svetová zdravotnícka organizácia odporúča mamičkám dojčiť bábätko do dvoch rokov života. Dieťa by sa malo postupne odstavovať podľa vlastných požiadaviek a správny čas má prísť vtedy, keď to bude plne vyhovovať obom stranám. Ak mamička príde do fázy, keď jej už táto forma kŕmenia prekáža, je to signál na postupné ukončenie dojčenia.

 

Vo svete však žijú aj ženy, ktoré sa v dojčení našli a rozhodli sa podporiť dieťa v jeho rozhodnutí o prirodzenom odstavení. Jednou z nich je aj 50-ročná Sharon Spink z North Yorkshire. Matka štyroch detí sa najmladšej dcére rozhodla vynahradiť všetko, o čo boli jej súrodenci ukrátení. Keďže najstarší syn má už 30 rokov, je pochopiteľné, že v časoch jeho detstva ešte Sharon nemala toľko vedomostí o prospešnosti dojčenia ako dnes.

Jej najmladšia dcéra Charlotte má deväť rokov a do piatych narodenín si pýtala mlieko trikrát denne. Potom sa dojčila tak raz za mesiac a to vraj len vtedy, keď sa necítila dobre. Podľa Shirley materské mlieko dcére prospieva, má lepšiu imunitu a býva menej chorá. Je hrdá na svoje rozhodnutie, nechať na dcéru, dokedy sa bude dojčiť. Tá pôvodne mala v pláne piť mlieko od matky do desiatych rokov, zdá sa však, že okamih odstavenia príde skôr.

9-ročná Charlotte sa začína odstavovať a jej mama je jej k dispozícii aj v prípade, že sa rozhodne ešte pokračovať. Všetko si nechávajú na súkromie a uznáva, že už nejde ani tak o výživu ako o pocit bezpečia. Školáčka sa o tom spolužiakom nezmieňuje, verejnosť je informovaná hlavne kvôli Shirley a jej príspevkom na sociálnych sieťach. Tým, že otvorene hovorí o dojčení dcéry, chce dodať odvahu a podporu ostatným matkám, aby sa nebáli nechať rozhodnutie o ukončení dojčenia na samotnom dieťati.

Dočkala sa však aj negatívnych reakcii a obvinenia z pedofílie a zo zneužívania. Tieto reakcie okolia ju spočiatku rozrušili, no ako sama povedala, na prvom mieste je jej dcéra a tá vie, že tieto obvinenia nie sú pravdivé.

Zdroj/Foto: thesun.co.uk