Občas sa stane, že sa dieťa začne viac pýtať na svojho druhého rodiča – väčšinou otca. Chce sa s ním neustále hrať, chce, aby ho kúpal on, aby mu čítal rozprávky alebo ho ukladal spať. A potom jedného dňa to príde: “Ocka mám radšej!” Ako sa s tým vyrovnať?

 

Nikdy neodpovedajte negatívne

„Ale ja chcem, aby ma do postele dal ocko!“ Môžete sa cítiť odmietnutá, ale vydržte. Ak to odmietnete, aj vy a aj vaše dieťa sa budete cítiť horšie. Ak vás ďalší večer požiada, aby ste ho uložili vy, najhoršie čo môžete povedať je: „Veď včera si chcel/a, aby ťa uložil ocko.“

Reagujte s empatiou

Možno sa vám nepáči to, čo vaše dieťa hovorí, ale mali by ste ho podporiť. Ak vaše dieťa povie: “Chcem ocka, kde je tak dlho?“, skúste niečo ako: “Ocko príde za chvíľu a budete sa spolu hrať až do večera, len ešte vydrž, dobre?” Možno sa nebudete cítiť najlepšie, ale vaše dieťa to potrebuje počuť.

Neberte si všetko príliš k srdcu

Určite beriete svoje dieťa so sebou nakupovať potraviny, pripravujete mu jedlo, kúpete ho a venujete sa mu celý deň. Váš partner príde až večer a jediné, čo urobí, je, že sa s ním začne hrať. Dieťa však vidí len toho rodiča, ktorý mu prečíta rozprávku naviac alebo dovolí dezert po večeri, preto je to normálne a neberte si to príliš k srdcu.

Pripravte rozvrh

Ak sa pravidelne vyskytuje boj, keď dieťa uprednostňuje otca pri určitých činnostiach, môžete proti tomu bojovať s pravidelným rozvrhom. Začnite sa napríklad striedať pri večernom kúpaní. Dieťa to nebude brať ako „Ocko ​​ma nekúpe, lebo mu to mamka nedovolí, lebo je zlá“, bude skôr názoru „Dnes je pondelok, takže ma bude kúpať mamička a zajtra ocko.“

Zameranie na lásku a rešpekt

Pocit ako menej obľúbený rodič môže bodnúť, ale je dôležité reagovať s láskavosťou, rešpektom a láskou bez ohľadu na to, čo vaše dieťa hovorí. Je potrebné udržať milujúce spojenie – to znamená bezpodmienečnú lásku – milujem ťa bez ohľadu na to, čo sa deje, aj keď sa mi to nepáči.

Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com