Ocot, pravdepodobne jedna zo základných surovín v kuchyni každej gazdinky. Použiť sa však dá, nielen pri príprave domácich pokrmov, ale má aj veľmi univerzálne a hlavne ekologické použitie v celej domácnosti.

Ocot vznikol veľmi dávno, úplnou náhodou zvetraním vína, ktoré sa pokazilo. Od tej doby ľudia začali využívať jeho vynikajúce účinky. Už v staroveku, bol využívaný nielen pri varení, ale aj pri rozklade látok vplyvom kyseliny octovej. Vo svete však môžeme nájsť aj Medzinárodné múzeum octu, nachádza sa v Americkom štáte Južná Dakota v meste Roslyn.muzeum octu

Nájdete tam rôzne octové produkty z celého sveta, predvedú vám výrobu jednotlivých druhov octu a možná je aj ich ochutnávka.  V dnešnej dobe môžeme na trhu nájsť rôzne druhy octu, podľa toho z akej suroviny sa vyrába, môžu to byť jablká, hrozno, jačmeň, ryža, melasa, kokosové orechy, med, cukrová trstina a iné.ocot

Využitie octu

Využitie je veľmi rôznorodé, v kuchyni, celkovo v domácnosti, v kozmetike aj lekárstve. Najčastejšie sa pravdepodobne používa v kuchyni, na dochucovanie jedál, pri príprave šalátov a konzervovanie potravín.

Čistenie rôznych povrchov

Je skvelým pomocníkom pri čistení rôznych povrchov, napr. často využívaných elektrický spotrebičov ako televízora, veže, počítača, tlačiarne a iné. Ak zriedite rovnaký podiel vody a octu, môžete začať s čistením, samozrejme po vytiahnutí spotrebiča zo zástrčky. Plochy spotrebičov sa budú lesknúť ako nové a dlhšie vydržia bez prachu. S rovnako zriedeným roztokom sa výborne čistí aj chladnička a mikrovlnná rúra, dezinfikuje povrchy, zbaví usadenín a mastných fľakov, odstránia zápach a zamedzuje tvorbe plesní. Ako dezinfekcia je výborný pri čistením kuchynských dosiek, nožov a všetkých nástrojov používaných pri príprave mäsa, dokáže zlikvidovať nebezpečné baktérie prítomné v mäse, ako Salmonelu, stafylokoky a E. coli. Výborne sa ním tiež čistí umývačka riadu, stačí jednu šálku octu naliať do umývačky, pustiť bežný umývací program a máte postarané o dokonalú dezinfekciu, zbavíte sa usadenín zo zbytkov jedál a zápachu. Najlepšie je opakovať túto procedúru raz mesačne a nemusíte požívať drahé chemické prípravky na čistenie umývačky riadu.

Využiteľný je tiež pri čistení mastných škvŕn z povrchov. Pozor však na mramorové povrchy, tu ocot nepoužívajte, kyselina môže narušiť ich povrch. Klasické pracovné doske však zbavuje mastných škvŕn, dezinfikuje ich a odstraňuje z nich zápach.

Zbaví vodného kameňa

Ocot výborne zbavuje vodného kameňa. Používa sa najmä pri usadeninách v rýchlo varných kanviciach, kde stačí dať prevrieť 2-3 šálky octu, nezabudnite však poriadne vypláchnuť, silne kyslá káva či čaj, by vám asi veľmi nechutili. Rovnako sa dá použiť aj pri čistení práčky. Jeden liter octu nalejete do zásobníka na prací produkt a spustíte práčku na najvyšší prací stupeň. Ocot zbaví nielen usadeniny vodného kameňa, ale aj plesne a zbavuje zápachu vychádzajúceho z práčky.  Využíva sa aj na čistenie usadenín vodného kameňa z kuchynských a kúpeľňových batérií. Je to rýchly, lacný a ekologický spôsob ako sa ho zbaviť.cistenie pracky

Odstráni škvrny a zápach

Rôzne druhy škvŕn sa dajú odstrániť tiež pomocou octu. Škvrny na látkach od potu, deodorantov, voskových ceruziek, hrdze odstránite neriedeným octom a následným opratím v práčke. Staršie škvrna na oblečení sa dajú odstrániť roztokom z troch lyžíc bieleho octu, dvoch lyžíc pracieho gélu a jedného litra teplej vody. Stačí votrieť do škvrny, nechať chvíľu pôsobiť a potom klasicky vyprať.

S octom sa tiež výborne čistia kožené sedačky, pri zriedení octu a ľanového oleja v pomere 1:1, roztok nastriekate pomocou rozprašovača na povrch, necháte pár minút pôsobiť a vyleštíte handričkou. Sedačka nadobudne nový lesk, môžete sa tým zbaviť prípadných fľakov a zbavíte sa aj zápachu.

Ocot tiež dokáže zbaviť pachu z cigariet alebo spáleného jedla. Stačí na noc dať misku s octom na stôl a ráno už nič cítiť nebude.

Dezinfikuje

Na dezinfekciu potravín, najmä ovocia a zeleniny privážaného zo zahraničia. Tieto potraviny sú striekané kadejakými svinstvami, ktoré sa dokážu dostať aj do hlbších vrstiev a obyčajné umytie pod vodou nestačí. Ak však na niekoľko minút ponoríte ovocie a zeleninu do vody s octom, zbavíte sa škodlivých pesticídov, špiny aj prípadného hmyzu.ovocie

Na dezinfekciu toalety je tiež výborné použiť ocot, stačí ak ho na noc nalejete do misy a ráno máte toaletu čistú. Lacné a rýchle riešenie.

Na pranie

Nové oblečenie, ktoré silno púšťa farbu, stačí na štvrť hodinku namočiť do bieleho octu, a potom môžete klasicky prať, farbu by viac nemalo púšťať. Ak pri každom praní vlejete do práčky pol pohára octu, rozžiarite tým farebné oblečenie a bude ako nové. Nikdy však nepoužívajte jablčný ocot, ten vám môže naopak škvrny vyrobiť, vždy používajte pri praní len destilovaný biely ocot.

Kozmetické a lekárske rady

Využitie octu pri boji s lupinami, stačí poháre v pomere 2:2 zriediť jablčný ocot a studenú vodu, po umytí vlasov ním opláchnuť vlasy, alebo priamo votrieť ocot do hlavy ešte pred umytím šampónom.

Zjedli ste veľa cibule či cesnaku? Stačí si vypláchnuť ústa roztokom zo šálky teplej vody zmiešanej s trochou jablčného octu a malou lyžičkou soli, a zápach zmizne.cibula a cesnak

Ak pred lakovaním nechtov potriete nechty octom a potom nalakujete, lak vám vydrží dlhšie.

Pokožku podráždenú prílišným slnením, popŕhlenú, poštípanú hmyzom alebo nebodaj medúzou, stačí jemne potrieť jablčným alebo bielym octom, zabránite tak svrbeniu. Jablčný ocot sa dá tiež využiť na zosvetlenie stareckých škvŕn, každodenným prikladaním tampónu namočeného v jablčnom octe na škvrny ich zosvetlíte a môžu dokonca úplne zmiznúť. Pozor však na citlivú pokožku.

Telu ubolenému cvičením, alebo častým bolestiam chrbta sa lepšie predchádza pravidelným kúpeľom s dvoma pohármi jablčného octu primiešaného do vody.

Na zmiernenie tvorby modrín je dobré na postihnuté miesto prikladať obklady z jablčného alebo bieleho octu, modriny budú svetlejšie alebo sa vôbec neobjavia.

Pri problémoch s plesňami na nohách je dobré 2-3 krát denne oplachovať nohy jablčným octom.

Jablčný ocot je tiež dobre využiteľný ako kloktadlo pri bolestiach hrdla, stačí primiešať jednu lyžicu s malou lyžičkou soli do teplej vody a niekoľkokrát denne kloktať.

Ocot je teda nenahraditeľný a lacný prostriedok v domácnosti, dezinfikuje, leští, zbavuje plesní a vodného kameňa, odmasťuje, čistí a zbavuje zápachu, jeho ľahké a rýchle použitie iste ocení každá z nás.

 foto: flickr.com, youtube.com, wikipedia.org