V októbri minulého roka zomrela Valerie Hunter Gordon. Neviete, kto to bol? Škótka, ktorá v roku 1948 povedala, že stačilo, a z vreckoviek, nylonu a vaty začala pre svojho syna šiť prvé jednorazové plienky.
Keďže v tom čase neexistovali dnešné automatické práčky a plienky držali na mieste len vďaka nie veľmi bezpečným zatváracím špendlíkom, úspech mala zaručený. Neskôr s manželom rozbehla vlastnú značku Paddi a týždenne ušila okolo 600 kusov plienok.
Jednorazové plienky prešli vývojom. Látkové tiež
Odvtedy sa veľa zmenilo. V roku 1961 vstúpila na trh so svojimi plienkami firma Pampers a medzi mamičkami sú obľúbené dodnes. Od tých z vreckoviek ale majú pekne ďaleko. Dopyt tlačil na počet vyrobených kusov a dnes nie je žiadnym tajomstvom, že ich životný cyklus nie je práve v súlade so životným prostredím.

Výrobcovia látkových plienok však tiež nezaháľali a s tými, ktoré sme ako deti nosili my, nemajú takmer nič spoločné. Výber je pestrý, od rôznych farebných kombinácií až po vkladačky a materiál, z ktorého sú ušité. Môžete si ich nakombinovať tak, aby vášmu dieťatku sadli ako uliate. Viaceré mamičky potvrdia, že vďaka nim ušetríte náklady a tie, ktorým záleží aj na životnom prostredí, ich chvália pre ich ekologickosť.
Čo si o látkových plienkach myslela Valerie?
Jej odkaz je jasný. „Dnes vidím, že chcú ženy znova prať – prajem im veľa šťastia,“ vyjadrila sa v roku 2015 v rozhovore pre BBC. Faktom však zostáva, že čoraz viac mamičiek je doslova nútených vzdať sa jednorazových plienok a vymeniť ich za látkové.
„Mohla som si vybrať. Buď bude mať Filipko jednorazovky, červený zadok a ja pohodlnejší život. Alebo bude nosiť látkovky, ja budem musieť prať, ale nebude mať zapareniny,“ potvrdila mamička Martina. Bez ohľadu na ekonomické a environmentálne hľadiská sú látkové plienky čoraz vyhľadávanejšie práve kvôli alergickým reakciám novorodencov. A spokojné bábätko za námahu s praním predsa stojí.
Zdroj: BBC | Foto: pixabay.com