Naše mamy nás začali dávať na nočník hneď po tom, ako sme sa naučili sedieť. Dnes sa deťom na odúčanie od plienok dáva viac času. Sú samozrejme mamičky, ktoré zastávajú techniky našich mám, no väčšina sa prikláňa k odplienkovávaniu v neskoršom veku. Bez ohľadu na to, kedy sa lúčime s plienočkou, na jednom sa zhodneme asi všetci – učenie na nočník chce proste svoj čas.
Jar je už za dverami a s ňou ideálny čas na behanie naholo. Odúčať sa od plienok je najlepšie v tomto období, prípadne si to nechať až na leto. Táto metóda je vhodná pre deti od cca roka a pol, kedy si už uvedomujú, že potrebujú cikať či kakať.
Ako na to?
Fellom technika sľubuje odplienkovanie už za 3 dni, pričom sa sústredí na dennú, nie nočnú plienku.
Prvým krokom bude zásobiť sa nočníkmi, ktoré by mali byť v každej miestnosti. Dajte jeden do každej izby, kde sa dieťatko často počas dňa zdržiava. A to najdôležitejšie, dávajte mu veľa piť, aby bolo na čom trénovať.
A teraz si už len vyhradiť 3 dni voľna, obrniť sa dávkou trpezlivosti a sústrediť sa len na váš cieľ.
Prvý deň
Dieťatko nechajte behať od pásu nadol nahé. Ak je u vás aj napriek teplému počasiu od podlahy chladno, oblečte mu ponožky.
Snažte sa pozorne dieťatko sledovať, aby ste zistili, kedy mu treba cikať. Akonáhle to na ňom spozorujete, alebo už začalo cikať, posaďte ho na nočník. Ak potrebujete ísť na záchod, vezmite drobca so sebou, keďže deti sa najlepšie učia tým, že od nás všetko obkukávajú a napodobňujú nás. Pokiaľ máte ešte staršie dieťa, tiež ho do toho zapojte. Mladší súrodenci sa od tých starších veľmi radi učia.
Keď sa vám podarí vycikať do nočníka, tešte sa, chváľte, oslavujte. Naopak, ak sa to nepodarí, v žiadnom prípade dieťa nehrešte a nekričte na neho. Jednoducho poumývajte čo treba a s kľudom okomentujte, že by bolo lepšie, keby to šlo do nočníčka.
Pred spaním vezmite dieťatko na nočník so slovami, že je čas sa vycikať, nie s tým, či sa mu chce. Nepýtajte sa ho, oznamujte! Plienočku mu dajte tesne predtým, než ho uložíte spať.
Druhý deň
Dnes nastane malá zmena oproti včerajšku. Drobcovi oblečte voľné nohavice a pod ne mu nič nedávajte, teda žiadnu spodnú bielizeň. Pokračujte v učení tak, ako prvý deň.
Poobede sa vyberte von aspoň na hodinku. Nemusíte chodiť ďaleko, stačí, keď sa pomotáte okolo domu kvôli možnej „nehode“. Nezabudnite si so sebou vziať náhradné oblečenie. Skôr, než sa vyberiete na prechádzku, počkajte, kým sa bude chcieť drobcovi cikať a dajte ho na nočník. Potom ste už pripravení vyraziť do ulíc. Vaša úloha je jasná, prejsť sa a vrátiť sa domov v suchých nohaviciach.
Tretí deň
Dnešný deň bude podobný, ako ten predchádzajúci, len s tým rozdielom, že von pôjdete aj doobeda, aj poobede. Platia tu rovnaké pravidlá, ako počas druhého dňa.
Ak sa vám to nepodarilo za tieto 3 dni, nevešajte hlavu. Nechajte dieťatku 6 až 8 týždňov a skúste to opäť podľa tohto návodu. Vystihnúť ten správny čas je niekedy dôležitejšie, než si možno myslíte. Drobec potrebuje najmä vašu podporu a trpezlivosť, nie nervóznu maminu, pretože sa niečo nedarí tak, ako by sa malo. Raz sa vám to spoločne určite podarí a budete na seba právom hrdí.
Zdroj: Bright Side | Foto: Flickr.com