dievča pod stromčekom

Od prvého decembrového dňa sa stávajú aktuálnymi adventné kalendáre. Hlavne v rodinách s deťmi každoročne nesmú chýbať. Tešia sa z nich predovšetkým najmenší, pretože im pomáhajú odrátať čas do Vianoc. Spýtali sme sa mamičiek, či aj u nich doma zvyknú 1. decembra pripraviť svojim drobcom adventný kalendár a akú máva formu. 

Mamička Dagmar má doma tri deťúrence. Všetky sú vo veku, kedy ešte veria, že darčeky necháva pod stromčekom Ježiško a adventný kalendár pre ne znamená predzvesť Vianoc. Hovorí: „Keďže veľmi rada zútulňujem náš domček, adventný kalendár vnímam ako originálnu súčasť vianočnej výzdoby. Asi pred štyrmi rokmi som ušila z vrecoviny 24 malých vrecúšok a odvtedy do nich každoročne nachystám pre deti malú drobnosť, napríklad cukrík alebo čokoládovú mincu a k tomu vždy vymyslím nejakú úlohu, ktorá sa týka Vianoc. Buď majú nakresliť betlehem, alebo zaspievať koledu. Na každý deň je vo vrecúšku vymyslené niečo iné. Decká sa na to vždy veľmi tešia. Otváranie vrecúška patrí k najočakávanejšej udalosti dňa.“

Aj kalendár z obchodu deti poteší

Ak nepatríte ku kreatívcom, akým je Dagmar, staviť môžete aj na tradičný adventný kalendár s čokoládkami, ktorý kúpite momentálne v každom supermarkete. Deti určite poteší aj takáto forma kalendára a spĺňa aj účel odrátavania dní do Vianoc. „Keďže som dosť pracovne vyťažená a nemám čas na vyrábanie vlastnoručného kalendára, svojich drobcov poteším každý rok kúpeným,“ vysvetľuje mamička Andrea.

Adventný kalendár pripravíte aj z obálok

Ak máte predsa len chuť vyrobiť si vlastný adventný kalendár, môžete pripraviť aj jednoduchšie formy ako sú vrecúška. Stačí, keď si napríklad pripravíte 24 obálok. Môžete poveriť vaše potomstvo tým, aby na ne niečo nakreslilo, prípadne si ich ozdobte nejakou vianočnou nálepkou a nezabudnite pripísať aj číslo. Potom si pripravte špagát, ktorý napríklad pripevníte v detskej izbe o okno a naň si postupne prištipcujete rad radom všetky obálky. Takto to robieva mamina Lucia. Do obálky vždy pripraví nejakú drobnosť a nemusí byť vždy len sladká. „Niekedy je to nálepka alebo pekný obrázok,“ dopĺňa.

Rolky z toaletného papiera tiež poslúžia

Mama Natália sa tento rok rozhodla, že spraví adventný kalendár z roliek toaletného papiera. „Máme ich poodkladaných neúrekom, pretože zvykneme niečo z nich vyrábať. Najčastejšie si syn z nich spraví ďalekohľad. Keďže som však mala chuť zmajstrovať tento rok pre naše deti adventný kalendár, rozhodla som sa, že ich využijem na tento účel a podľa návodu, ktorý som našla na vašej stránke, som sa do toho pustila.“

Ak rozmýšľate, že jednoduchý kalendár z toaletných roliek skúsite vyrobiť aj vy, návod nájdete tu.

foto: pixabay.com