Téma umelého oplodnenia už neraz rozdelila spoločnosť na dva tábory. Jedna striktne odsudzuje túto metódu (väčšinou tá, ktorá nikdy nemala problém otehotnieť), iná v nej vidí jedinú nádej na potomka, v prípade, že sa jednoducho „nedarí“. Sme toho názoru, že samotné rozhodnutie podstúpiť umelé oplodnenie je na slobodnej vôli rodičov a nikto nemá právo im svoj názor vnucovať.
Poľský gynekológ Jacek Szulc pracoval sedem rokov v jednej z najväčších IVF kliník v Poľsku. Priznáva, čo ho motivovalo po desiatich rokoch doktorskej praxe zamestnať sa na IVF klinike. Boli to peniaze. Po jednom roku niekoľkonásobne prekročil priemernú mzdu. Hneď sa „vyšvihol“ na inú životnú úroveň.
Bol presvedčený, že robí dobrú vec. Na škole bola len jediná šablóna. Riešenie neplodnosti videl len v umelom oplodnení.
Po tejto procedúre je veľa ľudí nešťastných…
„Je to pravda,“ tvrdí doktor. „Okrem toho je možné s údajmi o efektívnosti veľmi dobre manipulovať. Môžeme poukázať na štatistiky podľa počtu transferov alebo podľa oplodnených vajíčok. V takom prípade dosahujeme 40 až 50% úspechu. Ale podľa počtu pôrodov je úspešnosť veľmi slabá. V roku 2014 podľa oficiálnych údajov ministerstva zdravotníctva bolo na procedúrach IVF 8 585 párov. Každý mal 6 oplodnených zárodkov. To je spolu 43 000, možno viac zárodkov. Z toho vzniklo 2 599 tehotenstiev. No pozrime sa na záverečný efekt. Narodilo sa len 214 detí.“

43 000 zárodkov = 2 599 tehotenstiev = 214 detí
Toto je oficiálna informácia len za polroka. Tie neoficiálne sú ešte šokujúcejšie. Údaje z newyorského trhu ukazujú, o čom to celé je. Za štvrť roka si firma vyrábajúca lieky potrebné na IVF zarobila 11 miliárd dolárov. A to sú lieky len na stimuláciu ovulácie.
Farmabiznis?
Taktika niektorých farmaceutických firiem je desivá. Najprv predpisovať antikoncepciu, potom lieky na stimuláciu ovulácie. Tak na jednej žene zarobia aj v prvom aj v druhom prípade.
„Môžem potvrdiť, že 90% žien prichádzajúcich do mojej lekárskej praxe s problémom neplodnosti mala kratšiu či dlhšiu epizódu s užívaním hormonálnej antikoncepcie.“
Gynekológ zmenil svoj pohľad na umelé oplodnenie vďaka vážnemu ochoreniu svojej sesternice, ktorá ho prinútila zamyslieť sa nad zmyslom života. Tvrdí, že svetová organizácia ESHRE, ktorá zbiera údaje o IVF z celého sveta, informovala, že ženy po IVF majú štyrikrát väčšie riziko úmrtia dieťaťa v maternici, dvakrát väčšiu úmrtnosť novorodencov, zvýšené riziko mozgovej obrny a množstvo samovoľných potratov.
Na druhej strane je známych mnoho prípadov párov, ktoré si prešli neúspešným procesom umelého oplodnenia a nakoniec počali dieťa klasickým (tým najpríjemnejším) spôsobom. 🙂
PS: Ak rozumiete po poľsky, pozrite sa na jeho video:
Foto: pixabay.com, YouTube.com, freepik.com
Zdroj: YouTube.com