Zlyhať môžeme kedykoľvek. A hlavne skoro ráno, kedy je potrebné urobiť veľa vecí za krátky čas. Prirátajte k tomu hoci len dve malé deti a ste unavená hneď z rána. Prinášame pár stratégií ako jednoducho vyriešiť najčastejšie ranné problémy.

 

Nedostatok času

Ak sa ráno niekam ponáhľate a vaše dieťa chce vo svojom spánku pokračovať, porozmýšľajte, či večer chodí spať vtedy, keď má. Pokiaľ chodí do postele až okolo desiatej večer, nečudujte sa, že nevie vstať o siedmej – nie je lenivé vstať, len potrebuje svoju “plnú dávku” spánku. Podľa rôznych štúdií, deti vo veku jedného až dvoch rokov potrebujú 11 až 14 hodín spánku, tri až päťročné deti potrebujú 10 až 13 hodín (zahŕňa to aj poobedňajší spánok) a šesť až dvanásťročné deti by mali spať 9 až 12 hodín.

Je potrebné začať pracovať na tom, aby chodili do postele skôr. Ak máte dieťa, ktoré potrebuje väčšiu ako priemernú dávku spánku, riešenie je jednoduché – stačí mať ráno všetko pripravené a dieťa si môže dlhšie pospať. Skúste spoločne večer všetko pripraviť – desiatu, veci potrebné do školy a čisté oblečenie.

A aj keď je to zrejme posledná vec, na ktorú máte ráno čas, skúste venovať pár minút len svojim deťom. Skôr než začnete kričať “poďme, vstávame, nemáme veľa času“, objímte ich alebo dajte pusu na čelo. Je oveľa lepšie začať ráno takto, ako stresovaním.

Odmietanie raňajok

Všetci chceme, aby sa naše deti poriadne najedli – veď raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Ale čo ak dieťa raňajky odmieta? Prečo je to tak? Najbežnejšie sú dva problémy – prvý, že nie je hladné hneď zrána a druhý – nechce prestať robiť to, čo robí a sadnúť si ku stolu. Urobte raňajky aj napriek tomu, že to vaše dieťa odmietne. Nenúťte ich jesť, namiesto toho im vysvetlite, prečo chcete, aby sa naraňajkovali. Môžete skúsiť vytvoriť zoznam rýchlych a obľúbených jedál, ktoré by na raňajky chceli. Ráno sa ich vždy opýtajte, čo zo zoznamu by si dali. Ak dôsledne ponúkate raňajky, ale vaše dieťa aj tak nič nezje alebo zje veľmi málo, nevadí. Zabaľte ich a vezmite so sebou, možno ich po ceste do škôlky prepadne hlad.

Ranné vtáčatá

Ak sú vaše deti ranné vtáčatá, ktoré vstávajú ešte pred úsvitom, nastáva problém – príliš veľa času, ktorý je potrebné vyplniť. Ako ich motivovať, aby sa pripravili, keď sa vlastne neponáhľate? A ak sa budú hrať, ako ich odtiahnete od hračiek bez kriku?

Ubezpečte sa, že sú najedené, umyté, oblečené a zbalené do školy. Potom sa môžu ešte hrať. Týmto spôsobom nie ste prinútení po nich kričať, aby odložili hračky a prišli sa najesť. Ak preferujete štýl “hrajte sa pokojne aj v pyžamách a keď bude čas, začneme sa chystať”, použite časovač alebo nejakú pesničku/frázu, aby pochopili, kedy začína ranná rutina.

Mrzuté dieťa

Ak je vaše dieťa bez nálady hneď po prebudení, nemuselo mať dostatok spánku. Aj keď niektoré deti sú také, aj keď ho splnili. Krik hneď zrána môže byť pre vaše dieťa frustrujúci. Najlepšie, čo môžete urobiť je, že uznáte jeho pocity a preukážete súcit. Ak sa nejedná o jeho bežné správanie, skúste nájsť dôvody, prečo je to tak – nedostatok spánku, nedostatok jedla alebo choroba. Zvážte, či sa niečo nedeje v jeho živote – môže mať ťažkosti v škôlke či škole alebo zle znáša niektoré zmeny v rodine.

Nesústredí sa

Nedostatok motivácie po prebudení je bežnou starosťou. A vôbec to nie je prekvapivé. Chcete od dieťaťa, aby opustilo domov plný zábavy a vybralo sa niekam, kde až tak veselo nie je a navyše jeho milovaná osoba (vy) tam nebudete s ním. Ukážte mu, že ho chápete: “Zlatíčko, viem, že sa bavíš a je ťažké odísť od mamky, ale do škôlky musíš ísť. Veď tam máš veľa kamarátov a iné hračky ako doma, určite to bude super!“

Pre dodržanie úloh a udržanie motivácie, vytvorte kreatívny zoznam s rannými úlohami – spoločne z časopisov vystrihnite obrázky alebo nakreslite, čo všetko je potrebné ráno splniť. Pýtajte sa, na ktorom obrázku sa už nachádza. Vizuálna forma zoznamu úloh pre neho bude oveľa zábavnejšia ako písaný zoznam a bude sa viac baviť.

Dokonca aj deti, ktoré sú plne schopné obliecť sa samé, občas niekoho potrebujú. Fyzické “odpojenie” od vás nie je veľmi motivujúce. Zhlboka sa nadýchnite, choďte za ním a podporte ho, keď prechádza rannou rutinou – a pripomeňte si, že keď bude na vysokej, bude sa snáď obliekať samé 😉

Zdroj: todaysparent.com  | Foto: pixabay.com