Pri narodení dieťatka vám nikto nevloží do rúk príručku, ako sa oň správne starať. Na veľa vecí tak musia rodičia prísť sami. Pomoc väčšinou hľadajú u priateľov, na internete alebo sa spýtajú svojich rodičov. Informácie, ktoré sa k vám dostanú, však nemusia byť správne.
[sociallocker]Lekári viackrát vyjadrili v médiách rozčarovanie nad tým, že rodičia sa nepýtajú priamo v ordinácii. Bill Bush M. D., pediater v detskej nemocnici v Grand Rapids v Michigane, odpovedal na otázku, čo by mali rodičia okamžite prestať robiť. Viacerí slovenskí pediatri s ním súhlasia.
1. Prestaňte hľadať lekársku pomoc na internete
Keď si nie ste istá príznakmi ochorenia u dieťaťa, obrátite sa najskôr na dr. Google alebo mamičkovskú stránku? Áno, existujú dôveryhodné weby, kam lekári píšu užitočné informácie. Stále však nedokážu vaše dieťa diagnostikovať cez internet. Namiesto toho sa so svojimi obavami zverte lekárovi.
2. Prestaňte chodiť na pohotovosť kvôli každej hlúposti
Krvácanie z nosa alebo zvýšenú teplotu naozaj nie je potrebné okamžite radikálne riešiť.
3. Nežiadajte stále antibiotiká
Je prirodzené, že chcete, aby sa vaše deti cítili lepšie čo najskôr. Antibiotiká však nie sú vždy najlepšou voľbou.
„Antibiotiká sú vhodné, keď majú pacienti bakteriálnu infekciu. U väčšiny pacientov sa ale stretávame s vírusovými ochoreniami, kde antibiotiká nepomôžu,“ hovorí lekár. „Prechladnutie a kašeľ nepotrebujú antibiotikum, potrebujú čas na uzdravenie.“
Navyše, nadmerné užívanie antibiotík môže viesť k rezistencii baktérií, s ktorými sa potom ťažšie bojuje.
4. Prestaňte odmietať očkovanie a náročné alternatívne vakcinačné plány
Iróniou je, že kým niektorí rodičia bazírujú na antibiotikách a medicíne, ďalší sa boja vakcín. Viacerí sa síce zhodnú, že očkovanie je dobrá vec, napriek tomu sa ho boja.
„Máme skutočne overené dôkazy, že imunizácia zabránila mnohým smrteľným a vysiľujúcim chorobám,“ hovorí Dr. Bush. „Každá nová kombinácia vakcín musí preukázať rovnakú účinnosť, ako keby boli vakcíny na trh uvedené samostatne.“
Problém s odkladaním očkovania u detí spôsobuje, že sú nechránené po dlhšiu dobu.
5. Zastavte neobmedzené pozeranie do mobilov, tabletov a monitorov
Priznajme si to: tablety, mobily a počítače sú súčasťou nášho života. Výrobcovia síce deklarujú, že sú pre deti bezpečné, Dr. Bush však nesúhlasí. Podľa neho je lepšie zabezpečiť deťom hry pod šírym nebom, prípadne krúžky a aktivity kvôli interakciám s inými deťmi a pre sociálny rozvoj.
„Život je o interakcii s inými ľuďmi. Povzbuďte deti, aby sa hrali so svojimi priateľmi namiesto posielania textových správ alebo hrania online hier,“ hovorí.
6. Prestaňte tvrdiť, že dieťa dostane nádchu z pobytu vonku
Táto veta patrí k najrozšírenejším mýtom, ktoré sa pediatrom nedarí vyvrátiť. Vaše dieťa skutočne nechytí nádchu tým, že ide k autu bez bundy menej ako 10 sekúnd.
„Vírusové ochorenia, ako je nádcha, pochádzajú zo šírenia baktérií deťmi. Všetkého sa dotýkajú, potom sa dotknú očí, nosa a úst,“ hovorí Dr. Bush. „Nádcha je oveľa viac rozšírená v zimnom období, keď sú všetky deti v jednom malom priestore počas celého školského dňa.“
7. Prestaňte vynechávať pravidelné lekárske prehliadky
Rodičia vedú rušný život a aj keď sa to nezdá, mnohí vynechávajú pravidelné poradne týkajúce sa detí. Považujú ich za „nepodstatné“, veď dieťa je zdravé. Podľa lekárov to je chyba. Vďaka prevencii sa dá objaviť mnoho chorôb skôr. Napríklad ochorenia sluchu a zraku, srdcové šelesty, problémy s krvným tlakom, pomalý rast alebo problémy s chrbticou, ktoré môžu viesť až k rozvoju skoliózy. Navyše návštevy lekára pomôžu dieťaťu cítiť sa v jeho prítomnosti pohodlnejšie a rodičom dodajú istotu, takže sa nebudete v budúcnosti báť pýtať a diskutovať.
8. Prestaňte používať vatové tyčinky na čistenie uší dieťaťa
Možno si myslíte, že pomáhate zvýšiť hygienu dieťaťa. V skutočnosti však len tlačíte maz hlbšie do uší.
„Deti prídu niekedy s bolesťou ucha alebo zhoršením sluchu, pretože ich ušká sú plné utlačeného mazu,“ hovorí Dr. Bush. Namiesto toho dohliadnite, aby sa do ušiek detí dostalo určité množstvo vody pri kúpaní. Práve vlhkosť by mala pomôcť mazu dostať sa von.
9. Prestaňte šalieť kvôli vysokej teplote dieťaťa
Je istotne stresujúce, keď má vaše dieťa vysokú horúčku. Akonáhle však už nie je novorodenec, kedy môže byť vysoká teplota naozaj nebezpečná, ide iba o symptóm ako nádcha, kašeľ alebo bolesť.
„Teplota je súčasťou zhromažďovania informácií, ktoré nám pomáhajú pri rozhodovaní o vhodnej diagnostike a liečbe,“ hovorí Dr. Bush. „Je však veľmi zriedkavé, aby nás horúčka znepokojovala.“
Zdroj: parents.com | Foto: pixabay.com[/sociallocker]