Pracovný trh je turbulentný a veľmi rýchlo sa mení. Materská alebo rodičovská dovolenka nie je vôbec dovolenkou, ale naozaj ťažkou pracou.  Po celom trojročnom kolotoči starostlivosti o dieťa a domácnosť, sa väčšina matiek chce opätovne zaradiť do spoločnosti.

 

Nástup do prace nebýva ľahký a to hlavne v prípade, ak si matka musí zamestnanie znova hľadať. Tu máme niekoľko rad ako si to uľahčiť:

1. Nemá zmysel v životopise klamať

Mamičky sa často oprávnene obávajú, že ak uvedú v životopise, že boli tri alebo viac rokov doma s dieťaťom, tak budúci zamestnávateľ stratí záujem. Určite je to pravda, no treba si uvedomiť, že žena na materskej nadobudla aj množstvo skúsenosti. Zavážiť môžu naozaj aj maličkosti. Napríklad, že máte perfektný timemanagement. Lebo to sa pri deťoch ani inak nedá.

2. Vzdelávajte sa

Aj obyčajný kurz angličtiny či účtovníctva môže byť prospešný. V životopise to zasvieti, vy budete mať dobrý pocit, že ste pre seba niečo urobili a váš budúci zamestnávateľ to určite ocení.

3. Buďte sebavedomá

Sebavedomie predáva. Ak budete na pohovore pôsobiť zakríknuto a  vystrašene, prácu nedostanete. Nebojte sa odpovedať aj na otázky typu: Kto sa postará o deti v prípade choroby? Alebo: Ste ochotná pracovať aj nadčas? Odpovedajte sebavedomo, ale zároveň pravdivo. Napríklad: Deti nebývajú často choré, no v prípade núdze sa postará aj babka. Alebo: Samozrejme, práca nadčas mi nerobí problém a v prípade núdze môžem využiť aj homeoffice.

4. Nájdite si čas na seba

V neposlednom rade sa venujte aj sama sebe. Určite nezapôsobí, ak budete na pohovore pôsobiť unavene a neupravene, preto myslite aj na kaderníčku či kozmetičku. Ak sa budete páčiť sama sebe, zapáčite sa aj iným ľuďom.

Tak milé dámy, veľa šťastia na pohovoroch a ak sa nezadarí na prvýkrát, nezúfajte. Ani Rím nepostavili za jeden deň.

Foto: depositphotos.com