zena

Zjesť po pôrode vlastnú placentu sa stalo v západnej spoločnosti trendom. Je to jednoducho moderné. Je to však aj zdravé? Zástancovia tejto praktiky tvrdia, že má množstvo benefitov, napríklad zabráni popôrodnej depresií, či pomôže tvorbe mlieka. Posledné štúdie však poukazujú na to, že dať si koktejl z placenty nemusí byť práve najlepší nápad.

Tak aspoň tvrdí Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré novopečené mamy varuje, že konzumáciou placenty vystavujú svoje deti riziku infekčných baktérií. Teoreticky zjedenie placenty po pôrode dáva zmysel. Tento orgán je plný vitamínov, minerálov, výživových látok a hormónov. To však automaticky neznamená, že zmlsnúť si na ňom je prospešné.

Niektoré cicavce z rôznych dôvodov svoju placentu zjedia a nemajú žiadne problémy, na druhú stranu však neexistujú dosiaľ prakticky žiadne štúdie, ktoré by sa venovali vplyvom tejto praktiky na ľudí a ich zdravie. A tých pár vykonaných štúdií neposkytuje žiadne presvedčivé dôkazy, že zjesť placentu je prospešné. U skúmaných nedošlo k žiadnemu objektívnemu zlepšeniu stavu, žiaden nárast hladiny vitamínov, minerálov atď.

Dobre, zjesť placentu možno nie je až také prospešné, ale prečo to predsa neskúsiť? Má to jednoduchý dôvod. Môžete ohroziť zdravie svojho dieťaťa. Nová prípadová štúdia vydaná CDC totiž varuje matky, že placenty môžu byť kontaminované infekčnými patogénmi. Správa sledovala prípad matky z Oregonu, ktorá v septembri minulého roka porodila zdravé dieťa. To po pár dňoch skončilo v nemocnici, kde mu bola úspešne vyliečená život ohrozujúca krvná infekcia spôsobená baktériou Streptococcus agalactiae (GBS). O päť dní prijali dieťa znova s tými istými príznakmi.

Doktori sa nevedeli dopátrať príčiny, pokým nezistili, že matka užíva pilulky zo sušenej placenty. Po testoch v nich objavili baktériu, ktorá síce neohrozuje dospelých, ale novorodencom môže uškodiť kvôli ešte nedostatočne silnej imunite. A ako sa tam baktéria dostala? Lekári podotkli, že nejestvujú dosiaľ hygienické postupy a predpisy ako sa suplementy z placenty vyrábajú. Firma, ktorá kapsule pre ženu vyrobila, pravdepodobne nevystavila placentu dostatočnej teplote. Tá by väčšinu patogénov zabila.

Ale ako povedali lekári, niektoré baktérie nezničí ani naozaj vysoká teplota. Preto túto praktiku neodporúčajú a radia radšej neriskovať.

Iste, jesť placentu vo forme piluliek, koktejlu, či osmaženú na panvici je, zdá sa, moderné. To však neznamená, že ide o zdraviu prospešnú praktiku. A logika, že ak niečo neuškodí zvieraťu, neuškodí to ani človeku, je prinajmenšom pochybná.

Zdroj: sciencealert.com | Foto: pixabay.com