Vedeli ste, že existujú ženy, ktoré si musia dať zmenšiť prsia? Alebo, že správna a kvalitná podprsenka dokáže hotové zázraky? Tušíte vôbec, aký typ a veľkosť podprsenky nosíte a či je pre vás naozaj vhodná? O prsiach ako symbole ženstva a materstva a všetkým čo s nimi súvisí, sme sa rozprávali s plastickým chirurgom, majiteľom kliniky plastickej a estetickej chirurgie v Martine. Zoznámte sa: MUDr. Roman Prídavka.
Jeho ruky sú zázračné, majú cenu zlata. Dokážu spraviť ženu šťastnou, krásnou a spokojnou – veď reparuje to, čo príroda miestami akosi zabudla na našich telách dokončiť. Doslova na počkanie obchádza zákony genetiky, fyziky či karmy. Do krásy pretvára najmä ženy, no medzi klientmi má aj mužov. 🙂
Plastická a estetická chirurgia je v očiach niektorých ľudí stále opradená predsudkami. Vďaka celebritám, ktoré sa rady popýšia väčšími prsiami či nosom sa tak dostáva do kategórie „rozmarnej vedy,“ čo je na škodu. Čo si o tom myslíte?
V prvom rade treba rozlišovať pojmy. Plastická chirurgia nie je to isté čo estetická chirurgia. Plastická chirurgia existovala skôr a má svoj pôvod vo vojnovom lekárstve. Vojakom či civilom s rôznymi formami zranení či amputácií bolo potrebné rany ošetriť a zakryť. To bolo úlohou plastickej chirurgie. Až neskôr sa z nej vyvinula chirurgia estetická. Tá koriguje estetické nedostatky či vady. A áno, voči nej môžu mať stále niektorí ľudia predsudky.
Aké nedokonalosti a zdravotné problémy môžete na ľudskom tele chirurgicky a esteticky vylepšiť?
Dá sa povedať, že je to celé telo. Od odstávajúcich uší na hlave cez ochabnutú pleť, väčšie pery, tuk okolo pása či na zadku, nadmerné potenie až po intímne partie „tam dolu.“ Náš rozsah je naozaj komplexný.
Každý muž sa rád pozrie na pekné prsia. A narovinu, každá žena by chcela mať pekné prsia. Niekedy to z rôznych dôvodov nejde a tak ženy volia silikónové implantáty. Čo sa však deje pred a po zákroku?
S klientkou vediem približne hodinový rozhovor. Počas diskusie sa snažím preniknúť do psychiky klientky, zistiť, či vie, čo chce. V závislosti od zákroku hľadáme spolu tie najlepšie riešenia, ako sa dopracovať k spokojnosti. Ak sa jedná o väčšie prsia, skúšame, primeriavame…
Samotný zákrok môže trvať aj viac ako hodinu, v závislosti od typu procedúry. Niektoré prípady vyzerajú veľmi jednoducho, no až na operačnom stole zistíme problém. Mal som klientku, ktorá vôbec nevedela, že má zlomené rebro a ukázalo sa nám to až počas zákroku. Iné prípady idú ľahko. Nedá sa však povedať, že každý zákrok je iba zákrok. Okolnosťami či požiadavkami klientky je každý iný.
Po operácií nasledujú konzultácie, žena musí užívať lieky proti bolesti a antibiotiká a rešpektovať odporúčaný režim lekára. Určite teda neplatí, že s novými prsiami môže už večer hopkať na diskotéke.
Zúčastňujú sa na konzultáciách aj muži – partneri?
Niekedy áno, veď nové prsia platia. 🙂 No paradoxne práve oni dokážu celú situáciu občas skomplikovať. Láka ich vidina veľkých pŕs, ja však musím brať do úvahy aj celkovú telesnú konšteláciu – výšku, váhu, stavbu tela, predchádzajúce či budúce tehotenstvá a pôrody… Nie je to len tak, keď si žena alebo muž povie – chcem iné prsia a tak budem mať tie veľké.

A ženy vedia, čo chcú, keď ku Vám prichádzajú na konzultácie?
Niektoré áno, iné nie. Sú však aj ženy, ktoré nevedia ani to, aké číslo podprsenky a typ košíčka nosia. Počkajte… pozriem sa… vyzlečú sa a pozrú na štítok. Nemajú predstavu ani v tom, na akú veľkosť a tvar pŕs by sa po zákroku chceli dopracovať. A pritom kvalitná podprsenka dokáže naozaj veľa. Kvalitná a dobrá podprsenka dokáže zázraky. V obchode im to však predavačky nevedia vysvetliť, ženy teda kupujú intuitívne a výber nemusí vždy odrážať vhodnú voľbu. V niektorých prípadoch nesprávne podprsenky skôr prsiam škodia.
Aké iné prípady u žien sú spojené s estetickým zákrokom na prsiach?
Môžu to byť prsia nadmerne veľké, vtedy je potrebné ich operačne zmenšiť. Buď vplyvom genetických predispozícií, alebo po ťažkej hormonálnej a kortikoidnej liečbe majú ženy či dievčatá obrovské prsia. Je to záťaž na chrbticu.
Ďalej sú to ovísajúce prsníky po pôrode a kojení, prípadne vplyvom veku. Vtedy tkanivo vyzdvihneme a prsia vrátime do pôvodného tvaru. Taktiež sú ženy, ktoré majú jeden prsník menší ako druhý. Aj v takýchto prípadoch je použitie silikónových implantátov vhodný spôsob.
Môžu ženy s implantátmi kojiť?
Áno, samozrejme. Existuje niekoľko spôsobov, ako implantáty vložiť do prsníka. Najviac preferujem ten, kedy sa implantát vloží pod svalové tkanivo, mliečne žľazy teda zostanú neporušené. Ranu režem v zhybe prsníka, zo spodu, tam kde sa spája s hrudným košom. Po zákroku teda prsník ranu prekryje a jazva je neviditeľná.
Aj v prípade zmenšenia prsníkov postupujeme tak, aby sme nepoškodili mliečne žľazy, musíme brať do úvahy plány klientky o budúcich tehotenstvách či kojení.
Aká je životnosť implantátov?
Výrobca udáva životnosť pätnásť rokov. Každý jeden implantát má svoje unikátne výrobné číslo, dokonca pre ľavý a pravý sú výrobné čísla iné. Žena po zákroku obdrží štítky s čiarovými kódmi a identifikátormi vložených implantátov.
Kedy sa dá povedať, že plastický chirurg odviedol svoju prácu kvalitne?
Nedávno som sa nad tým zamýšľal. Či je to vtedy, keď si okolie zmenu všimne hneď, alebo keď o nej vie len žena a jej najbližšie okolie. Je to však otázka, ktorú si musí zodpovedať najmä žena.
Foto: MUDr. Roman Prídavka, autorka, www.pixabay.com, www.wimeocdn.com