mama a dieťa

Po narodení dieťaťa už nie je všetko tak, ako to bolo kedysi. To nepochybne potvrdí každá mamička. S príchodom z pôrodnice, kedy si domov prinesiete nového člena rodiny, sa stávajú niektoré činnosti hotovým luxusom. Skončili časy, kedy ste ich vykonávali vtedy, keď ste chceli vy.

 

[sociallocker]Teraz sa k ním dostanete v čase, ktorý vám na ne ostal. Novorodeniatko si vyžaduje celú vašu osobu a všetka pozornosť sa sústredí na neho. More času zaberie dojčenie, uspávanie, prebaľovanie. Riešite boľavé bruško, niekedy reflux, prezliekate ogrckané oblečenie.

A v záplave týchto aktivít rozmýšľate, kedy ste vlastne naposledy jedli? Poviete si v duchu: „Potrebujem ísť už konečne na záchod! Praskne mi močový mechúr!“ „Ach, tie moje vlasy…mastnota by sa z nich dala žmýkať!“ Na nohy, ktoré nevideli holiaci strojček zrejme od pôrodu, ani nemyslíte.

Takýto stav býva v období šestonedelia a niekedy možno aj po ňom, bežnou súčasťou života matky, ktorá nemá ukážkové dieťa. Možno si v duchu hovoríte, čo by ste dali za to, keby ten váš drobec aspoň chvíľu pospal. Pri dojčení vám „odkvecol“ pri zdroji mlieka a po položení na podložku už má „okále“ dokorán. Ako je to možné?

Postupne si na seba zvykáte, nastaviť režim je pri takomto malom dieťati ešte nemožné, je to hudba ďalekej budúcnosti. Nebojte sa, aj tento stav raz príde. Váš drobec postupne začne objavovať svet naokolo, bude ho zaujímať obsah vašej kuchynskej linky a vy si v tom čase natriete aspoň chlieb s maslom. Na toalete bude najväčším lákadlom rolka toaletného papiera. Nič to, konečne môžete ísť na záchod bez toho, aby vám drobec neúnavne plakal odložený na sedačke. Keď si pôjdete umývať vlasy, vaša ratolesť vám „poupratuje“ šminky, ktoré ste už celú dobu nepoužívali a možno si počas toho stihnete aj oholiť nohy. 🙂

A keď sa štvornožky podujme preskúmať zvyšok vášho domu, možno budete s nostalgiou spomínať na časy, aké to bolo krásne, keď ste s ním prišli z pôrodnice a on len ležal tam, kde ste ho položili. 🙂

foto: pixabay.com[/sociallocker]