To, že dojčenie a materské mlieko je pre dieťa to najlepšie, azda počula už každá mamička a mnohé z nás mu prepadli na plnej čiare. Je to rýchle, praktické, netreba nič pripravovať a je vždy po ruke. Kontroverzné je ale miesto, kde by ženy svoje ratolesti mali dojčiť.

 

Táto téma delí spoločnosť na dva tábory a zatiaľ čo jedni sa dušujú, že dojčenie je intímna vec a nepatrí na verejnosť, iní sú presvedčení, že dojčenie je úplne prirodzené a ak je dieťa hladné, dá si mliečko keď potrebuje. A môže to byť pokojne v parku, v obchodnom centre, v autobuse alebo na toalete.

Zaslúžilé dojčiace matky sa väčšinou zhodli v názore, že spočiatku sa ostýchali a dieťatku ponúkli mliečko len doma v súkromí a ak sa nedajbože svojej dávky domáhalo niekde na prechádzke, s plačúcim dieťatkom na rukách a s prázdnym kočíkom sa ponáhľali domov. Po druhom dieťati ich ale ostych prešiel a dieťa nakŕmia všade a za každých okolností. A popritom dokážu staršiemu súrodencovi ošúpať banán a ďalšej ratolesti zaviazať šnúrky.

Mama troch detí už nerieši, čo si kto pomyslí, keď svoje dieťatko nadojčí na lavičke. A s odstupom času ľutuje, že takýto prístup nemala už pri prvom dieťatku, kedy by si ušetrila kopec stresu a nervov, keď s plačúcim dieťaťom utekala do bezpečia a intímnej zóny, ďaleko od pohľadov okoloidúcich ľudí.

A čo vy, aký je váš názor? Nadojčíte dieťatko kdekoľvek tak ako nedojčiace maminy nakŕmia hocikde svoje bábätko fľaškou alebo uprednostňujete dojčenie mimo možných pohľadov cudzích ľudí?

Foto: pixabay.com