Jediná fotografia a dokáže povedať tak veľa! O smútku, strachu, odlúčení, neistote žien, ktoré opúšťajú živitelia rodiny… . Snímka, ktorú vám predstavíme, patrí medzi tridsiatku najznámejších a najžiadanejších fotografií druhej svetovej vojny. Príbeh malého chlapca na nej totiž dojíma a inšpiruje aj dnes.  

Autorom fotografie je Claude Dettloff, v tých časoch priemerný fotograf priemerných kanadských novín. Je 1.október 1940, Claude stojí na ulici, kde v dlhom rade pochodujú vojaci, smerujúci ku prístavu na loď do vojnovej Európy. Mnohí muži idú na smrť, hoci sami tomu v danej chvíli nechcú veriť. Fotograf chce zachytiť dlhočizný rad poslušne kráčajúcich vojakov. Osud mu to však zariadi inak…

Z radu sprevádzajúcich žien sa zrazu vytrhne malý chlapec a uteká za otcom, aby ho poslednýkrát chytil za ruku. Na slová „Počkaj na mňa, ocko“ sa muž otáča a k synovi vystiera ruku. V tej chvíli Dettloff stláča spúšť a vzniká fotografia, ktorá mení jeho život. Tento moment vstupuje do umeleckej histórie.

Fotografia sa na druhý deň objavila v miestnych novinách a na ďalší deň obletela celú severnú Ameriku. Dnes patrí medzi tridsiatku najžiadanejších fotografií druhej svetovej vojny, stala sa symbolom podpory všetkých vojakov, bojujúcich v zahraničí a odlúčených od svojich žien a detí.

Chlapec sa s otcom stretol až o päť rokov, po skončení vojny a ich dojímavé stretnutie zachytil ten istý fotograf. Iné deti to šťastie nemali, svojich otcov čakali márne.

Príbeh dojímavého rodičovského odlúčenia chytil za srdce aj ľudí vo vedení mesta New Westminster v Kanade, kde dojímavá fotografia vznikla. O 74 rokov neskôr tu postavili pamätník.

Muž stojaci pri soche je Warren Bernard. Chlapec z fotografie. Pre denník The Guardian uviedol: „Nepamätám sa na deň, kedy fotka vznikla, ale pamätám si deň po tom. Mal som päť rokov, susedia a známi boli na nás nahnevaní, keď videli moju fotku na titulkách časopisov. Snímka vznikla ešte skôr, ako Spojené štáty oficiálne vstúpili do vojny, takže pre americkú verejnosť slúžila ako propaganda vstúpiť do armády. Manželstvo mojich rodičov vojna oddelila, rozviedli sa. Otec bol doma cez vianočné sviatky, no nestrávili sme pekný čas. Ako dieťa som si myslel, že je to kvôli vojne, no bolo to kvôli krachu vzťahu mojich rodičov.“

Bronzový pamätník odhalili v októbri 2014. Zberateľom a cestovateľom je k dispozícií aj zbierka pečiatok, pohľadnice či suveníry s fotografiou. Hlavný hrdina príbehu Warren však o popularitu nestojí. Ako sám dodal: „Po odhalení pamätníka som bol dojatý emóciami, ktoré fotografia vyvoláva. Nie je to iba o vojne, zbraniach a krvi. Je to o rodinách, vzťahoch a deťoch, ktoré za tým všetkým sú.“

Zdroj: www.theguardian.com, www.wikipedia.org | Foto: www.wikipedia.org, www.twitter.com