Každé dieťa je iné a inak rieši svoju frustráciu a hnev. Už ste sa určite stretli s tým, že podaktorí drobci využívajú pri riešení konfliktov zuby a stali sa z nich malé pirane. Ak máte aj vy doma takúto malú „hnevajúcu sa rybku“ a každý z jeho kamarátov už má na ruke pamiatku na jeho pár zúbkov, zrejme vás to vyvádza z miery.

 

Ako si pri tom poradiť? Veľakrát vznikajú takéto konflikty pri dlhom pobyte v uzavretých priestoroch. V detských kútikoch alebo na návštevách, kde sa dlhšie deti „hrajú“ vo vnútri a chýba im pohyb na čerstvom vzduchu, sa mení dieťa na malé levíča v klietke. A takéto dusno je už len na krok od „kúsacích“ konfliktov, ktoré bývajú pre mamičky detí nepríjemné.

Pozornosť upriamte na obeť

Dôležité je preto nezabúdať na hru na čerstvom vzduchu a zapamätajte si aj jednu dobrú radu. Ak predsa len dôjde k takémuto stretu dvoch malých jedincov a váš drobec pokúsal práve kamaráta, upriamte svoju pozornosť na obeť – teda na pokúsané dieťa. Útočníka si chvíľu nevšímajte, nebude predsa za tento skutok obdarený vašou pozornosťou. Pri pohľade na to, ako jeho mamička utišuje pokúsané dieťa si skôr uvedomí, že spravilo niečo nevhodné. Potom mu samozrejme vysvetlite, že sa nezachovalo správne a jeho kamaráta to bolelo.

Zdroj: maminka.cz | Foto: depositphotos.com