Vždy ste sa považovali za relatívne inteligentnú, primerane rozhľadenú a určite schopnú každej zmysluplnej konverzácie. Ale stačilo pár mesiacov na materskej a vaše sebavnímanie sa tragicky otriasa v základoch. Keď máte napísať jednoduchú žiadosť na úrad, nekonečné minúty len bezradne „zírate“ na blikajúci kurzor v márnej snahe vysúkať zo seba aspoň jednoduchú frázu. Niekoľkokrát za deň sa zarazíte uprostred vety, lebo z vás vypadne úplne bežné slovo. A aj pointu každého vtipu pochopíte až po zdĺhavom, opakovanom vysvetľovaní. Vôbec samu seba nespoznávate – to ste naozaj na materskej ohlúpla?

Len nedávno by vás mužská časť populácie ohúrila termínom „baby brain efekt“ – teda jav, kedy sa „preukázateľne“ mení mozog žien v tehotenstve, aby bol lepšie uspôsobený pre úlohy materstva. Vplyvom toho klesá ženám IQ, trpia zábudlivosťou, sú nesústredené, podráždené a plačlivé. Našťastie posledné výskumy túto teóriu nielen že nepotvrdili, ale doslova vyvrátili. Takže buďte v pokoji – žiadny fatálny regres vášho intelektu sa nekoná. S vaším mozgom sa deje presne to, čo by sa dialo s každým iným mozgom, ktorý nemá dostatok spánku, vyrovnáva sa s neznámymi emóciami a je v permanentnom strese. Koniec záhady.

Ale hlavná otázka zostáva – čo s tým? Existuje niekoľko jednoduchých rád, ktoré by vám mohli pomôcť:

1. Udržte si úroveň

Po pôrode môžete pozorovať, že váš filmový vkus sa mení. Predtým obľúbené filmy vás nudia, desia, alebo nestíhate sledovať ich prešpekulovanú zápletku. Takže nakoniec zistíte, že pozeráte len reality šou a telenovely. Je to logické, na materskej televízor zapínate, keď si nájdete medzi domácimi prácami a starostlivosťou o bábätko chvíľu voľna a rezignovane pozeráte to, čo práve vysielajú. Ale neuspokojte sa s tým! Skúste doteraz neprebádané žánre, možno sa v nejakom nájdete. A počas vzácnej chvíľky pokoja sa odmeňte nejakým filmom – veď si ho z netu stiahnete doslova za pár centov.

2. Školiace kurzy ničím nenahradíš

Možno ste si pred nástupom na materskú dovolenku zaumienila, že si sama zdokonalíte niektoré svoje znalosti. Veď internet je plný informácii, knižnica je dostupná, tak nebude problém naučiť sa kontingenčné tabuľky v Exceli, alebo aspoň základy programovania. Ale garantujeme vám, že sa k tomu pri malom dieťati neprinútite. Zrejme sa obávate, že absolvovať kurz počas materskej vás zaťaží. Naopak. Na chvíľu sa vymaníte zo stereotypu domácnosti. Ponoríte sa do problémov, ktoré nesúvisia s plienkami, papaním, kakaním… . Oblečiete si niečo iné ako staré tepláky a vyťahané tričko, nalíčite sa, učešete – budete sa konečne cítiť ako človek.

3. Začnite písať

Aj keď ste nikdy nemala rada slohové práce, písomný prejav je úžasný spôsob, ako si precvičiť mozog a zároveň si utriediť myšlienky. Skúste si začať písať denník. Nie, nebojte sa – nie niekoľkostranové výlevy. Stačia 3- 4 vety na konci dňa. Je jedno, či opíšete, čo ste cez deň robila, alebo cítila, alebo ako vaše bábätko napreduje. To je na vás. Po čase sama zistíte, ako sa vám štylistika výrazne zlepšila.

4. Nezanevrite na minulosť

Ako mamička sa prirodzene potrebujete rozprávať o svojom dieťati, vymieňať si skúsenosti s inými mamičkami, ktoré vašu situáciu chápu. Ale či tomu veríte, alebo nie, potrebujete aj niečo iné. Občas, sem-tam sa porozprávať s ľuďmi, ktorých vaše dieťa, ani pocity ohľadom materstva absolútne nezaujímajú. Dohodnite si stretnutie s bývalou, bezdetnou kolegyňou. A nechajte sa strhnúť do debaty o absurdných výmysloch riaditeľa, neznesiteľnosti zákazníkov a o neskutočnej neschopnosti dodávateľov. Alebo o novom filme, zaujímavej knihe, novej kabelke – proste o hocičom, čo nesúvisí s vaším terajším životom. Rozbor týchto, pre vás už malicherných problémov, bude pre vašu dušu ako závan čerstvého vzduchu.

5. Neprestávajte čítať

Čítanie bola kedysi vaša vášeň. Teraz nech začnete čítať čokoľvek – beletriu, odbornú literatúru, časopisy – hneď sa vám zatvárajú oči. Ste schopná jednu vetu prečítať aj 20-krát bez toho, aby ste ju pochopila. Napriek tomu to nevzdávajte! Čítanie hocijakého žánru vám obohacuje slovnú zásobu a utvrdzuje schopnosť vyjadrovania. Nevadí, ak útlu 200-stranovú knižku budete čítať mesiac, hlavne si zvyknite čítať každý deň. Aspoň trošku. Aby ste dokázala sledovať dej, odporúčame knihy krátkych poviedok a dajte si záväzok, že každý deň prečítate jednu.

Váš terajší stav sa samozrejme uvedie do normálu pár mesiacov po tom, ako nastúpite do práce a keď sa začnete so svojimi deťmi učiť do školy, budete v takej intelektuálnej forme ako nikdy. Takže so súčasnej nelichotivej situácie si nerobte ťažkú hlavu a užívajte si krásy materstva.

Foto: pixabay.com; pexels.com