Možnosť porodiť dieťa bez bolesti, je neuveriteľne atraktívnou voľbou pre mnoho budúcich matiek. Každá žena má prah bolesti iný a mnohým budúcim mamičkám „čakateľkám“ prebehne hlavou myšlienka na pôrod pomocou epidurálnej analgézie, ľudovo nazývanej “epidurálka, epidurál”. O čo vlastne ide a aké má výhody a nevýhody?
Takmer každá budúca mamička, či už prvorodička alebo viacrodička, sa pred pôrodom môže rozhodnúť, či chce svoje babätko porodiť maximálne prirodzenou cestou bez utišujúcich prostriedkov alebo si zvolí k pôrodu epidurálnu analgéziu. Mnohé ženy s ňou rodili a nevedia si ju vynachváliť. Rovnako s ňou majú aj horšie skúsenosti a má dokonca aj svojich odporcov.
Čo je to epidurálna analgézia?
Epidurálna analgézia je založená na tom, že sa do bedrovej časti chrbtice zavedie špeciálna ihla s tenkým katétrom a cez neho mamička dostáva do chrbtice lokálne anestetikum. Okrem gynekologických úkonov sa používa aj pri operácii pruhu, urologických zákrokoch a aj v ortopedickej a úrazovej chirurgii. Úľava od bolesti by sa mala dostaviť zhruba do 15-20 minút po podaní. Jedna dávka vydrží na 45-90 minút, ďalšie dávky sa pichajú podľa potreby. Epidurálka sa podáva až pri otvorení krčka maternice na 3-4 cm. V prípade, že je pôrod v pokročilom štádiu na 7-8 cm, sa ju už podávať neoplatí.
Nie je vhodné podávať epidurál rodičkám, ktoré majú poruchu zrážanlivosti krvi, deformovanú chrbticu, nadmernú hmotnosť, ťažké infekčné ochorenie a alergické reakcie na lokálne anestetiká. O možnostiach jej podania sa treba informovať v pôrodnici, kde plánuje mamička porodiť. Ďalej je vhodné zistiť, či sa podanie epidurálky vzťahuje iba na pôrod cez deň alebo je v pôrodnici prítomný anesteziológ aj v nočných hodinách. Pôrod s epidurálkou je potrebné dohodnúť si vopred.
Výhody pôrodu s epidurálkou
- Epidurálka je jednou z najmodernejších a najefektívnejších metód tlmenia pôrodných bolestí. Žiadny pôrod ale nie je bezbolestný. Rodička pri podaní epidurálky vníma sťahy maternice, prípadne aj miernu bolesť, ale tá musí byť znesiteľná.
- Pôrodná bolesť môže byť veľkej intenzity a pri dlhom trvaní pôrodu môže táto bolesť rodičku značne vysiľovať a traumatizovať. Epidurálka zabezpečí výrazné zmiernenie bolestí nielen pri pôrode ale aj pri zašívaní poranenej hrádze, prípadne bezbolestnosť pri cisárskom reze, ak sa takáto situácia vyskytne.
- Umožňuje rýchlejšie pooperačné zotavenie a v porovnaní s celkovou anestéziou.
- Pri použití nízkych dávok je väčšina nežiadúcich účinkov neprítomná.
- Nezistil sa nepriaznivý vplyv na plod. Lekári nezaznamenali ani významný rozdiel v Apgar skóre detí, ktoré sa narodili s použitím epidurálky a bez nej.

Nevýhody pôrodu s epidurálkou
- Podľa skúseností mamičiek v mnohých prípadoch došlo k spomaleniu pôrodu a tým sa celkovo pôrod zbytočne predĺžil. Dôvodom môže byť ovplyvnenie hormonálnych procesov v tele počas pôrodu. Lekári väčšinou túto teóriu odmietajú.
- Podaním epidurálky môže byť ovplyvnená schopnosť ženy reagovať na svoje telo a sťažuje sa tak spolupráca s pôrodníkom, čo môže mať za následok kliešťové pôrody alebo pôrody s pomocou vákuum extraktora. Nezriedka je pôrod nutné ukončiť cisárskym rezom.
- Epidurálna analgézia nie je hradená zdravotnou poisťovňou, je to nadštandardná služba a preto si ju rodička hradí sama. Cena sa môže líšiť podľa nemocnice, približne sa pohybuje od 100-150 €.
- Tak ako všetky lieky, aj epidurálna analgézia má svoje nežiadúce účinky, hoci sa neprejavia u každého. Medzi najčastejšie patrí bolesť hlavy, mravčenie končatín, problémy s močením, nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním.
Skúsenosti mamičiek
Ľudka (28)
„ Pre mňa bola epidurálka hotové spasenie, neskutočná úľava. Bez nej by som tie dlhé hodiny kontrakcií asi neprežila. Pichli mi ju až po 8 hodinách v stálych bolestiach.”
Gabika (31)
„O použití epidurálky pri pôrode som ani neuvažovala. Chcela som mať pôrod prirodzený a verila som si, že to zvládnem. Napriek tomu som zažila vyvolávanie pôrodu tabletou a pretrhnutím plodovej blany, čo prinieslo silné kontrakcie. Prekvapivo som však ako prvorodička porodila za 3,5 hodiny! Bolesti boli silné, ku koncu som si už pýtala epidurálku aj napriek presvedčeniu, ale bolo na to už pozde. Nakoniec som porodila zdravú dcérku bez epidurálky. Druhý pôrod rovnako bez EDA za 3 hodiny od prvej kontrakcie. Do nemocnice som dorazila 20 minút pred samotným pôrodom. Sotva som sa stihla prezliecť :), ani neviem, kedy by mi ju stihli dať.”
Mirka (29)
„Pre mňa bola epidurálka taktiež úľava od bolestí. Od začiatku pôrodu ubehlo asi 8 hodín, keď mi ju pichli a do samotného pôrodu som si aj fajne pospala :). Dali mi ju viackrát a potom som si ju už sama pýtala. Je možné, že mi to samotný pôrod trochu predĺžilo, ťažko povedať, či to ozaj tak bolo, ale dala by som si ju určite aj nabudúce.“
Podľa údajov z popredných pracovísk s podaním epidurálky a jej účinkami bolo spokojných 85% rodičiek, 10% bolo čiastočne spokojných a 5% bolo nespokojných. Rozhodnutie či rodiť s alebo bez epidurálky je na úvažení každej ženy a jej podanie závisí od celkovej situácie a stavu rodičky.
Zdroj: zdravie.pravda.sk, spuntik.zoznam.sk, primar.sme.sk, najmama.aktuality.sk | Foto: cerebralpalsysymptoms.com, pixabay.com