Potrat  je téma, ktorá sa ťažko počúva a o ktorej sa ťažko hovorí. Ale je to aj téma, ktorá zaujíma naozaj veľa žien. Prinášame vám rozhovor s veľkým odborníkom, skúseným gynekológom a pôrodníkom MUDr. Mariánom Orosom z Bratislavy, ktorý nám ochotne odpovedal na naše otázky.

Aký je rozdiel medzi  zamĺknutým a spontánnym potratom?

Rozdiel medzi zamĺknutým  a spontánnym potratom je prevažne v tom, že pri spontánnom potrate pacientka začne krvácať, má bolesti a postupne z nej vypadne plod alebo celé plodové vajce, teda plod aj so všetkými pridruženými tkanivami. Zamĺknutý potrat sa prakticky neprejavuje buď vôbec, alebo len slabým hnedo krvavým výtokom a až ultrazvukom sa zistí, že ide o odumreté tehotenstvo.

MUDr. Marián Oros

Každé krvácanie v tehotenstve musí znamenať hrozbu alebo začínajúci potrat?

V zásade každé krvácanie v tehotnosti znamená jeho isté ohrozenie, samozrejme, rozdiel je krvácanie v začiatkoch a ku koncu tehotnosti, keď sú obvykle rozdielne príčiny krvácania. V praxi to znamená hlavne to, že každá pacientka by pri krvácaní  mala navštíviť svojho gynekológa, aby ju pozrel a určil presnú diagnózu.

Ak sa u pacientky potvrdí, že potratila, čo ju následne čaká v nemocnici?

Ak sa u pacientky potvrdí, že potratila, tak v nemocnici sa obvykle pri zadržaní časti plodových obalov problém rieši vyčistením maternice, teda kyretážou, nie vždy je to však absolútna podmienka, niekedy sa dá vyčistiť maternica aj pomocou liekov. Hospitalizácia nie je vždy potrebná, organizmus si stav dokáže vyriešiť aj sám, ale je tu isté riziko, že časť zárodočného tkaniva tam ostane a môže následne po mesiaci alebo dvoch dôjsť k veľmi silnému krvácaniu, príp. v extrémnom prípade /čo však je rarita/ sa tkanivo zvrhne na rakovinové.

Môžeme konkretizovať, čo vlastne zapríčiňuje potrat?

Príčiny vzniku potratu sú veľmi rôznorodé, môžu to byť vývojové chyby maternice, vrodené príp. získané poruchy zrážanlivosti krvi u matky, infekčné ochorenia, rôzne zápalové ochorenia… Spektrum je skutočne veľmi široké, určite veľa má na svedomí aj stres a tiež vek pacientky, hlavne vo vyššom veku je riziko vysoké. Samozrejme, často si
organizmus rieši poškodené tehotenstvo /napr. na genetickom podklade/ sám a dôjde k spontánnemu potratu.

Po akom čase môže žena opäť otehotnieť?

V zásade sa odporúča ďalšia tehotnosť najskôr po 3. mesiacoch, obvykle je interval cca 6 mesiacov.

Psychika ženy dostáva dosť zabrať už pri prvom potrate, no čo v prípade, ak nastane u tej istej pacientky druhý alebo tretí potrat?

Ak u tej istej pacientky nastane potrat opakovane musí byť dôkladne vyšetrená /genetické, hematologické, samozrejme gynekologické vyšetrenie – napr. niekedy je potrebná hysteroskopia, čo je vyšetrenie dutiny maternice k vylúčeniu vrodených chýb/. V zásade platí, že prakticky v každom prípade, až na veľmi vážne poruchy u matky, sa dá tehotenstvo dotiahnuť do úspešného konca.

Pán doktor, čo by ste odkázali našim budúcim  mamičkám, ktoré sa stále snažia, dúfajú a chcú zažiť tehotenstvo, ktoré bude krásne a dlhotrvajúce a hlavne, ktorého bude výsledkom zdravé bábätko.

Môj odkaz matkám je veľmi jednoduchý. Nezúfať, takmer vždy sa nájde riešenie. Veľký vplyv má totiž aj psychika. Preto treba veriť a ešte raz veriť, že to nabudúce isto dopadne dobre a skončí sa to pôrodom zdravého dieťaťa.

Ďakujeme pánovi doktorovi Mariánovi Orosovi, že si na nás našiel čas a odpovedal nám na otázky, na ktoré naše slovenské mamičky hľadajú odpovede.

foto: oros.sk, flickr.com