Sú mamičky, ktoré jednoducho musia nastúpiť do práce, aj keď dieťatko ešte nemá tri roky a sú mamičky, ktoré si nemôžu privyrábať, pretože sa doma celý deň starajú o svoje dieťa. Štát dáva obidvom možnosť vzájomne si pomôcť.

Mamička sa vo svojej domácnosti môže starať až o tri detičky, pričom osoba starajúca sa v domácom prostredí o deti nemusí byť nutne len mamička. Môže to byť aj babička alebo kamarátka, ktorá vlastné deti nemá. Musí ale splniť isté kritériá.

Úrady naše slovenské

V prvom rade sa mamička musí registrovať na VÚC, kam doloží viaceré doklady – a tu začína slovenský byrokratický kolotoč. Je nutné doložiť žiadosť, preukázať bezúhonnosť, ďalej budete potrebovať doklad o vzdelaní, akýsi cenník vašich poskytovaných služieb spolu s kalkuláciou nákladov. Popíšete rozsah podmienok, za akých sa budete o deti starať, rovnako aj vaše materiálne zázemie. Musíte preukázať právny vzťah k domu alebo bytu, v ktorom budete tráviť čas a k slovu sa dostane aj hygiena, ktorá vám musí dať povolenie.

Bez vzdelania to nepôjde

Čo sa týka vzdelania, tiež to nie je také jednoduché. Buď musíte mať strednú školu pedagogického alebo zdravotníckeho smeru, alebo absolvujete 220 hodinový akreditovaný kurz.

Koľko sa dá takto privyrobiť?

Tá suma rozhodne nie je zanedbateľná. Na jedno dieťa vám štát prispeje 280 eur. Neznamená to ale, že si vezmete 10 detí z celej ulice a budete zarábať tisíce. V domácom prostredí sa môžete takto starať najviac o tri detičky do troch rokov. Teda, ak máte jedno vlastné dieťatko a postaráte sa o dve deti od susedov, môžete si mesačne privyrobiť až 560 eur. Ak deti nemáte, alebo ste babička a postaráte sa o tri vnúčatá do troch rokov, štát vám vyplatí až 840 eur. To je už slušná suma.

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: pixabay.com