Aj keď si to muži nechcú priznať, teraz to majú čierne na bielom. Ženy robia omnoho viac ako oni, aj napriek tomu, že časy a postavenie v rodinách sa zmenili, tento fakt ostal! Muži relaxujú až dvojnásobne viac ako ženy!

 

Prirodzene to vychádza tak, že napriek snahám mnohých mužov o rodovú rovnosť, mamičky sú stále tie, ktoré sa primárne viac starajú o svoje detičky. Tento fakt je nezvratný, keďže je to dané zhora. V novom prieskume sa ale zistilo, že táto nerovnováha sa netýka len starostlivosti o dieťatko, ale celkového chodu domácnosti. Potvrdilo sa to, čo my, ženy, sme už dávno vedeli. Makáme až dvojnásobne viac ako naši muži!

Muži relaxujú, ženy drú

Podľa prieskumu Ohio State University tri mesiace po narodení dieťatka ženy pracovali v domácnosti, kým muži relaxovali. Samozrejme, aj ženy relaxujú, zatiaľ čo muži v tom čase vykonávajú domáce práce, ale pomer toho vyráža dych: ženy relaxovali 46 až 49 minút, kým ich partner v domácnosti pomáhal. Naopak muži, v čase, keď ženy behali okolo dieťaťa či domácnosti, relaxovali až dvakrát viac!

Popri tom sa prišlo na to, že spravodlivosť neexistuje! Ani v rodinách, ktoré si stoja za rodovou rovnosťou a muži sa naozaj snažia urobiť pre svoje rodiny maximum.

Rodina by mala fungovať spravodlivo

O prieskume

Do prieskumu bolo zapojených 52 párov, ktoré majú po jednom dieťati. Išlo o vysokoškolsky vzdelané páry, z ktorých obaja vykonávali svoje povolanie. Prebiehal tak, že obaja partneri si počas tretieho trimestra a zhruba tri mesiace po pôrode viedli časové denníky. Šokujúcim zistením je aj to, že muži počas tretieho trimestra relaxovali menej ako po pôrode (počas posledného trimestra 47 minút a po pôrode až 107 minút). Z celkového skúmania bolo zistené, že muži relaxujú až o 30 percent viac ako ženy (muži 46 percent svojho času, ženy iba 16 percent).

Varovný signál

Vedúca autorka štúdie docentka Claire Kamp Dush bola z výsledkov prieskumu priam šokovaná. Úprimne nečakala, že vyjde na povrch takéto zistenie. Tým, že išlo o vzdelaných ľudí očakávala, že svoje povinnosti si budú spravodlivo deliť. Vyhlasuje, že rodina môže správne fungovať iba vtedy, ak sa práca v domácnosti a okolo detí rozdelí rovnomerne a hlavne, aby o svojich potrebách a zármutkoch hovorili. Podľa nej je nevyhnutné, aby o takomto spravodlivom prístupe hovorili už pred pôrodom alebo krátko po ňom, keďže tri mesiace po narodení dieťatka sú už rodinné zvyklosti natoľko zabehnuté, že prechádzajú do rutiny a potom je už na zmenu príliš neskoro. A samozrejme, najčastejšie je to na úkor matky, čo koniec-koncov potvrdil aj tento výskum.

Ako je to u vás, milé mamičky? So svojimi skúsenosťami sa môžete podeliť s ostatnými v komentároch.

Zdroj: sciencedaily.com l Foto: pixabay.com