Nová vláda už začala pracovať a počas dnešného dňa predstúpila pred verejnosť, aby ju informovala o nových opatreniach, ktoré súvisia s aktuálnou situáciou na Slovensku. Už druhý týždeň sa žiaci na celom Slovensku učia doma a pochopiteľne všetkých rodičov zaujímalo, dokedy bude tento stav trvať a kedy školopovinné deti opäť zasadnú do lavíc.

Nový minister školstva Branislav Gröhling zodpovedal mnohé otázky. Žiaci aj rodičia sú opäť o niečo múdrejší a vedia, čo ich zhruba čaká aj v prípade, ak sa ich týka zápis do základných škôl, maturity alebo Testovanie 9.

Minister ohlásil, že od 30. marca bude vyučovanie v školách prerušené do odvolania. Pôvodne bolo pozastavené do piatka 27.3. Informoval tiež, že písomné maturity sa tento rok konať nebudú, ústna časť sa uskutoční do dvoch týždňov od opätovného otvorenia škôl, najneskôr do 30. júna.

Testovanie 9, teda monitor, ktorí píšu žiaci 9. ročníka a 4. ročníka osemročných gymnázií sa v tomto školskom roku konať nebude. Budúci stredoškoláci môžu posielať prihlášky na stredné školy do 15. mája, potvrdenie od lekára nebude povinné. Pohovory na stredné školy sa uskutočnia do 30. júna.

Zápisy do základných škôl sa mali pôvodne konať 6. a 7. apríla, no v čase koronavírusu sa posúvajú do druhej polovice apríla. Budú sa konať bez prítomnosti detí. Ako sa vyjadril minister, ideálna by bola elektronická forma, ak je to možné. Prihlášky do materských škôl sa môžu podávať do konca mája.

Tu je celé zhrnutie aktuálnych zmien a opatrení v oblasti školstva:

Minister avizoval, že vzniká stránka www.ucimenadialku.sk, kde rodičia, deti a učitelia nájdu všetky podklady na digitálne vzdelávanie.

Zdroj/Foto tvnoviny.sk | Foto: depositphotos.com