Psychologička Idell Nattersonová tvrdí: „Dnešných mamičiek sa zvyknem pýtať: „Ak by ste nastúpili do lietadla a videli by ste v kokpite štvorročného pilota, nakoľko bezpečne by ste sa cítili?“Pilotom ste vy, nie vaše deti!“Podľa mnohých odborníkov sa dnešní rodičia stali zajatcami svojich detí. Ako sa tejto „závislosti“ zbaviť a nastoliť zdravé ovzdušie výchovy, píše vo svojej novinke Povolenie k rodičovstvu uznávaná psychiatrička Robin Bermanová.

Voľakedy sme síce deti videli, ale nepočúvali ich – teraz sa však stali centrom vesmíru. Dnešní rodičia sa boja ukázať svoju asertívnu stránku. Snažia sa vyhovieť všetkým požiadavkám a rozmarom svojich detí, neustále sa s nimi o niečom dohadujú, pretože svojim deťom nechcú ublížiť.

Je smutné, že takéto správanie má za výsledok nesamostatné a krehké bytosti, ktoré si neveria. Existuje však stredná cesta medzi ignorovaním detí a ich velebením.

Rodičia sa musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

Robin Bermanová píše o tom, že medzi striktnou a benevolentnou výchovou existuje priestor, v ktorom sa dá vychovávať deti bez stresu, no s hranicami, ktoré neskôr nebudú deformovať ich správanie v dospelosti. Jej kniha nie je o sofistikovaných teóriách, ale o príbehoch ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi – niečo ako Slepačia polievka pre dušu rodiča.

  • Napríklad v minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov; dnes je to len o rešpektovaní detí. Čo tak skúsiť vzájomný rešpekt?
  • Deti sa báli svojich rodičov; teraz sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Čo ak by ste si stanovili hranice, pri ktorých by ste držali kormidlo?
  • Zvyčajná kompromitujúca mantra bývala: „Mal by si sa za seba hanbiť.“ Dnes svoje deti oceňujeme pochvalou „dobrá práca“ za všetko čo urobia. Navrhnime primerané a adresné ocenenie detí tam, kde je to vhodné a vymažme zahanbenie z nášho slovníka.

Viac sa dozviete v novinke Povolenie k rodičovstvu.