Rastú z vašich drobcov malí čitatelia? Ak áno, tak to je fantastická devíza do budúcnosti. Mať pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám, je v dnešnom pretechnizovanom svete veľmi dôležité. A kedy začať budovať takýto vzťah, ak nie rovno od detstva? Na začiatok leporelo, potom knižka s kratšími príbehmi a napokon veľké rozprávkové knižky.

Je veľmi dôležité, aby sa už medzi prvými detskými hračkami začali objavovať tie najjednoduchšie knižky, ktoré bývajú z vodeodolného materiálu a tak odolajú aj prívalu sliniek z úst batoliat. A môžu s nimi aj do vodičky :-). Tieto knižky väčšinou zobrazujú na každej stránke jeden obrázok predmetu, ktorý je pre deti známy. Napríklad hračku alebo zvieratko. Postupne sa tieto knižky z objektu na „ožužlávanie“ menia na pomôcku, pomocou ktorej sa detičky oboznamujú s prvými slovíčkami.

Knihy by nemali zostať zabudnuté

V tom čase, keď sa už na dieťatká začínajú lepiť prvé slovíčka, zaujímavé sa stávajú aj ďalšie knižky. Napríklad pevné leporelá s básničkami, bohaté na obrázky. Niektoré deti si ich s obľubou obzerajú aj samé. Keď sa zdokonaluje deťom jemná motorika, postupne môžu „presedlať“ na ďalší typ knižiek s klasickými papierovými stranami, ktoré by už malým ručičkám okolo 1,5 roku mali odolať. V tomto veku sú viac zaujímavejšie obrázky ako príbehy, ale už samotný fakt, že knižka nezostáva zabudnutá na poličke, je veľké plus.

dieťa a babka čítajú

Nájdite si čas na čítanie s deťmi

Okolo dvoch rokov sú niektoré deti slovne natoľko zdatné, že si pri listovaní príbehy samé vymýšľajú. Prípadne samé prídu za rodičom, aby im prečítal knižku. V tomto bode je vždy dôležité nájsť si aj popri dôležitej práci čas a dieťa neodmietnuť. Z čítania knižky sa môže stať aj rituál pred spaním. Kniha sa stáva priateľom a zároveň motiváciou, aby sa dieťa tešilo na čas pred spaním, ktorý strávi s mamičkou alebo s oteckom a obľúbenými hrdinami z rozprávok.

Navštívte detskú knižnicu

Ak prejavuje dieťa o knihy záujem, vyskúšajte ho prekvapiť návštevou detskej knižnice. Predtým mu radšej vysvetlite, ako funguje jej princíp a ako je potrebné sa v nej správať. Môžete si spoločne požičať zopár kníh, ktoré dieťa oslovia a doma si ich čítať. A z návštevy knižnice sa môže stať tiež obľúbená aktivita.
Keď sa už v období batolaťa správne naštartuje chuť do čítania a pretrváva aj v predškolskom období, je veľká pravdepodobnosť, že aj školské učebnice sa pre deti stanú zaujímavými a budú sa s radosťou z nich učiť.
Veď ako sa vraví: „Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel.“ 🙂

foto: pixabay.com