Nadišiel ten vytúžený deň, kedy vás púšťajú domov z pôrodnice s malým voňavým bábätkom. Tešíte sa všetci, no zároveň vo vás rastie aj strach. Strach z niečoho nového, nepoznaného. Bojíte sa, či sa o to maličké stvorenie budete vedieť dobre postarať, či mu budete dobrou mamou.

 

A či zvládnete aj starostlivosť o domácnosť a ostane vám nejaký čas aj na seba. A potom to príde. Dobre mienené rady a poznámky od najbližších, ktoré by si radšej mohli nechať pre seba.

1.      Pospi si, keď spí bábätko!

O, áno, toto je tá najlepšia rada pod slnkom! Keď ten váš milovaný poklad po hodinovom dojčení, pol hodinovom grganí, následnom prebalení, prezlečení, lebo sa mu vrátilo mliečko a bol celý mokrý, konečne zavrie očká, tak by ste rady zašli na toaletu, umyli si aspoň tvár, či sa osprchovali, učesali a niečo aj zjedli. V lepšom prípade to všetko stihnete a ešte aj niečo porobíte alebo vyložíte nohy, v horšom sa to bábätko zobudí pri prvom zahryznutí do raňajok a kolotoč začína nanovo.

2.      Prečo to robíš takto? Ja by som to urobila ináč…

A vzápätí príde veta, keď ste vy boli malí, kúpali sme každý deň, natierali olejčekom a nevieme čo ešte všetko, do toho vstúpi prastarká, že by sa nemali strihať nechty a každý čosi, až vám vlasy dupkom vstávajú. Taktne ich upozornite, že je to vaše bábätko a ak budete potrebovať radu či pomoc, požiadate o ňu.

3.      Čo robíš celý deň doma, že nič nestíhaš?!

To je obľúbená veta drahých polovičiek po príchode z práce. No jasné, celý deň predsa spíte s bábätkom. Treba mu dať protiotázku, že prečo nie ste bohatí, keď je on celý deň v práci.

4.      Ty už na nás nemáš vôbec čas.

Kamarátky, hlavne tie bezdetné, sa vedia takto posťažovať. Ale aj na nich príde. Možno ste mamina, ktorá nemá problém odviezť už pár týždňové dieťatko starej mame a vyraziť si s kamoškami na nákupy, kávu či do kina. No ak ste na druhej strane a chcete si svoje bábätko užiť naplno, pravdepodobne sa prvý rok nedostanete bez neho na žiaden večierok či párty. Ale stojí to za to, tie neopakovateľné chvíle, kedy vás bábätko výsostne potrebuje, sa už nevrátia.

5.      Prečo ste neprišli skôr?

Starí rodičia radi dávajú túto otázku. Je jasné, že ak vás čakajú, tešia sa na vnúčatko a nevedia sa dočkať. Ale asi už zabudli, aké to je, keď sa chystáte na návštevu s bábätkom. Zákonite spí namiesto zvyčajnej hodiny aspoň tri a vám je ľúto ho zobudiť. Keď už je oblečené a vy na odchode, zacítite, že potrebuje vymeniť plienku. Naložíte ho do auta a spomeniete si, že ste zabudli tašku s prebaľovacími potrebami a tak nejako to ide, až meškáte nie pár minút, ale pár hodín.

Život s deťmi je proste náročný, nevyspytateľný a nepredvídateľný, ale nádherný. 🙂

Zdroj: mimulo.sk | Foto: pexels.com