Tento rok nás zastihli horúčavy veľmi skoro. A to je ešte len začiatok júna, čo bude potom v auguste? Ľudia by mali prísne dodržiavať pitný režim! Platí to však aj pre bábätká?

 

Doc. MUDr. Darina Chovancová, ktorá pôsobí na Neonatológií Univeriztnej nemocnice Antolská, informuje rodičov, aby deťom nedávali piť vodičku v prvých šiestich mesiacoch. Napriek veľkým horúčavám, deti sa nemajú nalievať vodou! Aj keď to niektorí pediatri tvrdia, nie je to pravda. Ak sú deti plne dojčené, voda sa im nemá podávať a bábätko sa má častejšie prikladať k prsníku.

Odmietajú mlieko

Ak má bábätko plné bruško vody, odmieta piť mlieko, čo spôsobuje nesprávny vývoj a pomalý rast. Je preto veľmi dôležité, aby sa plne dojčeným deťom prvých šesť mesiacov, podávalo iba materské mlieko a nie voda!

A čo nedojčené deti?

Bábätkám, ktoré sú na umelom mlieku, sa odporúča až od štvrtého mesiaca podávať vodu a to maximálne 10 až 20 ml dvakrát za deň, dodáva Chovancová. Ale to iba v prípade, ak dieťa nemá reflux alebo nezvracia.

Môže byť dieťa dehydrované?

Ak chcete zistiť, či je vaše dieťa dehydrované alebo naopak, či má dostatočný príjem tekutín, treba kontrolovať plienku a jazyk. Správne hydratované dieťa, ktoré prijíma dostatok tekutín, by sa malo každé tri hodiny prebalovať a plienka by mala byť dostatočne ocikaná. Pediatrička Monika Antošová radí že, dehydrované dieťa spoznáte aj tým, že má suchý jazyk, suché a lepkavé pery, prípade je apatické, menej čulé alebo je plienka za posledných šesť hodín veľmi málinko ocikaná a moč je tmavožltý.

Exotické krajiny

Existuje veľa lekárskych štúdií z exotických krajín, kde plne dojčené deti v prvých šiestich mesiacoch vyrastajú len na materskom mlieku. Aj pri 40 stupňových horúčavách.

Materské mlieko je najlepšia výživa pre vaše dieťatko. Okrem toho, že mu dávate veľké množstvo živín, ukľudňujete ho a pomáhate mu zvládať stresové situácie po pôrode a taktiež lepšie znášať bolesť, napríklad bruška či rast zúbkov.

Zdroj: noviny.sk | Foto: pixabay.com