Veľa rodičov a učiteľov sa bežne stretáva so všami vo vlasoch detí. A to nie je len na Slovensku, ale aj vo svete. V posledných rokoch sa enormne zvýšil výskyt vší v našich školách a škôlkach. Prečo je to tak?
„Skontrolujte vaším deťom vlasy!“ Tak, túto vetu rodičia neradi počúvajú. Voš detská alebo vlasová je nepríjemný parazit cicajúci krv hostiteľa. Dieťa sa škriabe, mrví, je nespokojné a nesústredené. To zvyčajne pozorujú učitelia v školách či škôlkach. Najrýchlejšie sa šíria v kolektívoch priamym kontaktom. Deti si často menia čiapky, uteráky či hrebene. Našťastie, na rozdiel od napríklad kliešťov, tieto parazity nie sú nositeľmi žiadnych infekčných chorôb.
Ako na ne?
Podľa Úradu verejného zdravotníctva výskyt vší sa v posledných 10-tich rokoch na celom svete zvyšuje. Spôsobuje to strata účinnosti odvšivovacích prípravkov v dôsledku rezistencie vší voči insekticídom, ktoré tieto prípravky obsahujú. Na trhu dnes existuje množstvo veľmi účinných prípravkov, ktoré pomáhajú so všami bojovať.
Úrad verejného zdravotníctva pri výskyte vší odporúča:
· ošetrenie hlavy
· návštevu lekára pre deti a dorast
· súčasnú liečbu všetkých jedincov v kolektíve, za predpokladu spolupráce pedagógov, rodičov a lekára dieťaťa
· žiaka u ktorého sa nájdu vši alebo hnidy okamžite poslať na vyšetrenie a nenavštevovať školu až do jeho úplného vyliečenia
Materské škôlky sú v tom nevinne
Bude to znieť zvláštne, ale materské škôlky za kontrolu vlasov nezodpovedajú. Vlasy svojim deťom majú kontrolovať rodičia a v prípade výskytu na to upozorniť materskú školu, ktorú ich dieťa navštevuje. Učiteľky mnohokrát prídu na výskyt vší náhodne, a až keď je nakazených viac detí. V minulosti patrila každá škola pod niektorú lekársku ambulanciu, kde lekár vykonával školskú zdravotnú službu, no v súčasnosti majú preventívne opatrenia proti šíreniu ochorení riešiť školské poriadky.
Zdroj: uvzsr.sk, ruvzga.sk | Foto: dephositphotos.com