Meningitída, ktorú spôsobujú zákerné baktérie, je hrozbou dnešnej doby. Týka sa najmä detí od jeden do štyroch rokov a mladistvých. Aj napriek tomu, že medicína je na vysokej úrovni, meningkoková infekcia, ktorá sa vyskytuje už aj u nás, je zákerné ochorenie, ktoré môže spôsobiť smrť do niekoľkých minút. Viete, ako sa prejavuje?

 

Jedinou zbraňou, ako bojovať s týmto ochorením, je rýchly zásah lekárskej pomoci a podanie antibiotickej liečby. Baktéria, ktorá ju spôsobuje, je výlučne ľudskou baktériou, ktorá spôsobuje zápal mozgových blán a sepsu (otravu krvi). Vtedy už rozhoduje každá sekunda.

Meningkok útočí veľmi rýchlo a od prývch príznakov mu stačí 24-48 hodín na to, aby zdevastoval ľudský organizmus. Práve preto, pre lekárov predstavuje najvyššiu pohotovosť a núdzové opatrenia.

Spočiatku sa zdá, že ide o bežnú chorobu

Ochorenie sa ťažko diagnostikuje a spočiatku sa môže zdať, že ide o inú bežnú chorobu. Sprevádzajú ho náhle bolesti hlavy, kŕče, vysoké horúčky, závraty až odpadávanie.

Zápal mozgových blán ale ľahko diagnostikujete tak, že pacientovi stuhne šija. U maličkých detí, ktorý ešte nemajú zrastenú fontanelu, to spozorujete tak, že sa vyklenie, vystúpi.

Meningitída môže zabíjať!

Dôležitým a ľahko spozorovateľným prejavom je aj výskyt červenofialových škvŕn na tele, ktoré sa vytvárajú dôsledkom krvácania malých ciev, ktoré sa vyplavujú do kože. Ak lekár včas podá liečbu, ochorenie ustúpi do piatich až ôsmich dní.

Rodičia musia byť obozretní

Treba, aby rodičia ale boli obozretní. Meningitída môže ľahko vyústiť do otravy krvi a spôsobiť závažné trvalé problémy.

„Viac prípadov sa sezónne objavuje v chladnejších mesiacoch, pretože sa obyvatelia častejšie združujú v uzavretých priestoroch. Nákaza sa totiž šíri vzduchom. Časť populácie môže byť bacilonosičmi, pričom meningokok sa u nich nemusí vôbec prejaviť a môže sa v prostredí nosohltanu vyskytovať až 16 mesiacov,“ uviedla pracovníčka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Bacilonosiči najčastejšie nakazia citlivejších ľudí, pričom toto ochorenie sa šíri vzduchom, priamym kontaktom a tiež slinami. Mali by ste ako prevenciu zvážiť aj cestovanie do krajín, kde je táto infekcia rozšírená (napr. stredná Afrika).

V Partizánskom meningitída zabíjala

Prednedávnom v Partizánskom meningitída zabíjala. Išlo o iba 3-ročného chlapčeka, u ktorého sa dostavila sepsa a zlyhali mu životne dôležité orgány. Vzhľadom na extrémny priebeh dôsledkov tejto baktérie, lekári nevedia úplne zabrániť tomu, aby ochorenie zvrátili.

Lekári prízvukujú, že najdôležitejším pri spozorovaní týchto príznakov, je okamžite vyhľadať odborníka. Bohužiaľ, ani to v niektorých prípadoch nepomôže a pacienti môžu zomrieť alebo baktéria zanechá trvalé následky. Na Slovensku však existujú dve vakcíny, ktoré sa podávajú deťom do štyroch rokov, osobám, ktoré cestujú do rizikových krajín a osobám, ktoré majú zníženú imunitu.

Zdroj: najmama.sk l Foto: pixabay.com