matka a dieťa

Každá mama má toho naloženého na svojich pleciach viac ako dosť. Okrem toho máme niekde zakorenené aj to, že naša domácnosť musí byť tip-top ako zo škatuľky. Kuchynská linka bez zbytočných riadov, kôš na prádlo by nemal obsahovať viac špinavej bielizne ako sa doň zmestí a pohodená ponožka alebo hračka, musí okamžite mať svoje miesto.

A tak sa niekedy pristihneme, že len pobehujeme s prachovkou v ruke, medzitým sa staráme o hladné žalúdky príslušníkov rodiny a večer si uvedomíme, že sme sa nestihli s našim potomstvom ani pár minút pohrať, či dať spoločný rozhovor.

Dajme deťom pocit, že sú nenahraditeľné

A práve pozornosť zo strany rodičov sa deťom ráta a je pre ne dôležitá. Tým, že sa zaujímame o naše ratolesti, dávame im najavo, že sú pre nás nenahraditeľné. Našim konaním by sme im mali dať najavo, že majú v našich očiach väčšiu hodnotu ako kopa bielizne pripravenej na žehlenie, že pre nás znamenajú viac ako čistá dlážka alebo hračky poukladané na svojom mieste.

Spoločne prežité chvíle si dieťa cení

Niekedy je veľmi ťažké nechať všetko tak a ísť si len tak zahrať napríklad pexeso či človeče s detvákmi. Koľkokrát sa pristihnete, že kútikom oka sledujeme všetko navôkol, čo ešte čaká na šikovný zásah našich rúk a tak si ani tú hru so svojim milovaným dieťaťom nevieme vychutnať. No povedzme si, že tu nejde len o nás. Spoločne prežité chvíle si dieťa cení a práve na ne aj najviac spomína. To, že pozeralo obľúbenú rozprávku na internete pominie, ale fakt, že s maminou a tatinom si dali partičku v niektorej spoločenskej hre alebo sa jašili v spálni na posteli, zostane zakorenené v ich vnútri.

Čas venovaný deťom sa nám raz vráti

Dajme si teda predsavzatie nielen do najbližších sviatočných dní ale zároveň aj do ďalších rokov, že sa budeme viac snažiť všímať si naše deti. Že ich neodbijeme, keď sa budú chcieť porozprávať alebo sa spoločne zahrať. Tento čas sa nám raz vráti. Keď ho budeme my dospeláci radi prežívať s detičkami, nielenže si prehlbujeme vzájomný vzťah, ale docielime aj to, že v budúcnosti od nás nebudú bočiť a budú im vzácne chvíle s nami, aj keď my budeme babičkami ich detí.

foto: pixabay.com