Mysleli ste si, že najväčšia skúška pre vašu postavu je tehotenstvo. Ale od pôrodu ubehli dlhé týždne, ba až mesiace a vy si konečne musíte priznať krutú pravdu. Nie len, že pri pôrode nezmizli všetky kilá nazhromaždené v tehotenstve, ale ešte sa k nim pomaličky prilepujú ďalšie a ďalšie.

Zdá sa vám to nepochopiteľné a nefér. Nie ste si vedomá, že robíte niečo inak, ako pred otehotnením. A predsa. Vaše oblečenie sa tvrdohlavo v skrini zmenšuje, akoby ste celé dni len ležala a jedla. Obľúbené rifle nezapnete ani z heroickým úsilím, kedysi pohodlné tričko vám tesne obopína pretekajúce sadlo… .
Ženy jednoducho počas materskej priberajú. A v tomto článku vysvetlíme tri najčastejšie príčiny, prečo sa tak deje.

Prebdené noci

Bábätko má nepokojný spánok, vyžaduje pozornosť – kŕmenie, prebaľovanie, pohladenie a to niekoľkokrát za noc. Neraz ho musíte hojdaním a spievaním uspávať dlho do noci. Vo všeobecnosti sa prejavuje spánkový deficit pribúdajúcimi kilogramami. Ak sa dobre nevyspíte, váš organizmus je vyčerpaný a chýbajúcu energiu si potrebuje nahradiť rýchlymi kalóriami – teda biely cukor, tučné mäso, čokoláda… .

Tu platí jasná matematika: čím menej spíte, tým viac jete a hlavne maškrtíte. U vás ako čerstvých mamičiek má tento problém ešte ďalší aspekt. Nielen, že spíte prerušovane a málo, ale zo sna ste vytrhnutá obzvlášť drsným spôsobom – plačom vášho bábätka. Ešte v polospánku vás uchváti panika – „Kde je moje dieťa?, Čo mu hrozí?“ – a vaše telo sa automaticky, očakávajúc reálne ohrozenie, uvedie  do pohotovostného režimu. Mozog začne uvoľňovať kortizol – stresový hormón. Ten priamo podporuje rast tukových tkanín, hlavne v oblasti brucha.

Nevhodné stravovacie návyky

Počas materskej sa objavujú dva extrémy – úplne vynechávanie jedla a mechanické, bezmyšlienkovité prejedanie sa. Veď to poznáme. Hneď ako ráno otvoríte oči, to začína. Kŕmenie, prebaľovanie, vyzliekanie, obliekanie, umývanie, hojdanie… . Medzitým odbiehate k rozrobeným domácim prácam. Zrazu je jedna hodina poobede a vy si uvedomíte, že nedoobliekaná a upachtená pobehujete po byte a dnes ste ešte ani nejedla, ani nepila. A zrazu je poko j- dieťa zaspí. Konečne si uvedomíte, aká ste unavená, hladná a smädná. A neviete koľko máte presne času na rýchle uspokojenie všetkých svojich potrieb. Takže čakajúc na spustenie druhej vlny šialeného kolotoču, v nervozite, takmer nevedomky a nepretržite, niečo chrúmete. Zrazu zmizne celé balenie keksov, alebo bonboniéra nachystaná pre prípadnú návštevu a z chladničky po častiach celý kus údeného, nachystaného na večeru.

Nedostatok pohybu

Veríme tomu, že celý deň lietate ako taká handra, ale reálny, aktívny pohyb má len mizivé percento čerstvých mamičiek. Ste v permanentnom stave pohotovosti, v ktorom dávate pozor na každý zvuk a pohyb a zároveň sa nemôžete vzdialiť na viac ako pár metrov od postieľky. Takže ste vyčerpaná, unavená, napätá, ale nehýbete sa. Jediný zdroj telesnej aktivity sú prechádzky, ale buďme úprimné. V domácnosti je toľko práce a bezcieľne túlanie sa po meste, je pre vás zbytočná strata času. A navyše, tá tortúra, ktorá tomu nutne predchádza: prebalenie, vyzlečenie, prezlečenie, nakŕmenie. A potom zbaliť plienky, vlhčené utierky, suché utierky, náhradný cumeľ, čaj vo fľaške, prebalovaciu podložku, obľúbenú hračku, druhú obľúbenú hračku….a sto iných vecí, pričom na 100% niečo zabudnete. Takže, ak je to len trochu možné, túto povinnosť prenecháte manželovi, babičke, sestre – hocikomu, kto je ochotný.

Čo na záver? Áno, ako veľa žien pred vami ste počas materskej pribrala. To neznamená, že nemôžete byť aj tak príťažlivá, žiaduca partnerka. Neznamená to, že ste menej hodnotná osobnosť, alebo zlý človek. Ale dostať sa znova do formy je hlavne vo vašom záujme a v záujme vášho dieťaťa. Lebo len spokojná a zdravá matka môže mať spokojné a zdravé bábätko. Treba dodržiavať zásadu malých, postupných krokov ku zmene.

Zdroj: pixabay.com