Pôrod znamená zakončenie tehotenstva a začiatok materstva. Je to úžasné vyvrcholenie zázraku zrodu nového života. Je to úplne tá najprirodzenejšia vec na svete… . Vy to všetko viete. Ale, preboha, prečo niečo tak prirodzené a úžasné musí tak strašne bolieť? Dá sa tomu vôbec zabrániť?

S blížiacim sa koncom tehotenstva sa otázka pôrodu stáva čoraz aktuálnejšou. Ako to bude prebiehať? Koľko to bude trvať? Ako veľmi to bude bolieť? Zvládnete to vôbec? Ste stále viac nervóznejšia, lebo na vaše otázky nikto – vrátane zaslúžilých matiek – nevie konkrétne a jasne odpovedať.. . Čo teda pre vás a vaše telo bude pôrod znamenať?

Ako bolí pôrod?

To vám presne nepovie nikto. Väčšina žien porovnáva bolesť pri pôrode k silným menštruačným bolestiam, alebo k vážnym zápalom močových ciest – samozrejme – niekoľko stokrát silnejšie. Každá žena však prežíva pôrod individuálne.

Čo sa týka intenzity, vo všeobecnosti sa pokladá za najviac bolestivý zážitok. Pritom, ale až jedna tretina rodičiek (prvorodočiek, aj viacrodičiek) popisuje pôrodné bolesti ako „dajú sa vydržať“, teda pomerne mierne. Ďalšia tretina – prevažne prvorodičiek – ich popisuje ako kruté a neznesiteľné, respektíve „na zomretie“. Zvyšok ich uvádza ako veľmi silnú bolesť. Bohužiaľ, nikto vám nepovie, nezaručí, a často ani neovplyvní, do akej skupiny budete patriť vy.

Ako prebieha pôrod?

Samotný pôrod delíme na tri pôrodné doby: Otváraciu, vypudzovaciu a pôrod placenty. Rodičky pociťujú gro bolesti práve v prvých dvoch fázach – pôrod placenty pravdepodobne ani nezaregistrujete. Prvá a druhá pôrodná doba je špecifická inou formou bolesti – inak povedané, v každej nás bolí niečo iné.

Prvá pôrodná doba

Počas tejto doby prebieha príprava na pôrod a otváranie pôrodných ciest. Určiť začiatok pôrodu je zložité, nakoľko pôrodné cesty sa môžu otvárať aj niekoľko dní. Prvotným zdrojom bolesti je rozťahujúci sa kŕčok maternice. Pri tomto rozťahovaní dochádza k pretrhovaniu väzív kŕčka maternice. To väčšina mamičiek pociťuje ako tupú bolesť, ktorú nevedia presne lokalizovať.  Ale väčšinou sa objavuje v okolí pupka – niekedy ako silná bolesť krížov – a vystreľuje do slabín. Postupne sa k tejto bolesti pripája ďalšia. Tá začína v maternici a dosahuje maximum počas kontrakcii. Kontrakcie sú vlastne svalové sťahy maternice. Podľa viacerých štúdií sú v tejto časti najcitlivejšie nervové zakončenia, ktorých dráždivosť je na konci tehotenstva znásobená pôsobením hormónov. Svalové vlákna maternice sa naťahujú, sú nedokrvené a to budúca mamička pociťuje ako ťahanie, napínanie a bolestivé kŕče.

Druhá pôrodná doba

Nazývaná aj vypudzovanie plodu. Jej dĺžka býva rôzna – môže trvať hodinu, ale najčastejšie trvá 15-20minút. V tomto čase mamičky prestávajú cítiť rozťahujúci sa kŕčok maternice, ale zato sa zintenzívnia kontrakcie. Maternica sa naťahuje stále viac a doba uvoľnenia sa skracuje na 1-2 minúty. Na konci prvej pôrodnej doby a počas druhej pôrodnej doby veľa budúcich mamičiek pociťuje svrbenie a pálenie na stehnách, niekedy aj na celých nohách. Je to spôsobené dráždením nervových vlákien v malej panve. Ale ťažisko bolesti vzniká hlavne kombináciou napínaním svalov pošvy a lona a tlakom hlavičky bábätka derúceho sa na svet.  Naťahujú sa svaly pobrušnice a väzy maternice. Vzniká tlak a ťah na močový mechúr, konečník a močovú rúru. Mamičky túto bolesť pociťujú ako drásavú a v extrémnych prípadoch ako trhanie.

Bezbolestný pôrod – cieľ súčasnosti

Bolesť vyvoláva ďalšie negatívne emócie, ktoré môžu urobiť spontánny pôrod značne rizikový. Veľmi často sa objavuje aj silný pocit strachu a úzkosti. V posledných fázach sa objavuje aj únava, vyčerpanie a ak pôrod neprebieha bezproblémovo, aj panika, nepríčetnosť a zúfalstvo. To všetko znemožňuje mamičke plne spolupracovať s pôrodníkom a môže priamo ohroziť zdravie bábätka. Takže odstrániť bolesť pri pôrode a pritom zachovať plné vedomie mamičky je veľmi žiaduce a v súčasnosti sa venuje tejto problematike viacero odborníkov. A samozrejme existuje veľa metód, ktoré majú túto bolesť úplne odstrániť. Ak ale pominieme dnes veľmi nepopulárne farmaceutické medikamenty – epidurálna injekcia, tlmiace lieky…- väčšina metód je založená hlavne na psychickej príprave budúcej mamičky a uvoľňovacích technikách. Je pravda, že mnohým ženám tieto metódy veľmi pomohli. Ale je aj pravda, že niektoré veci neovplyvníte prostým pozitívnym myslením – ako veľkosť plodu, charakter pôrodných ciest, prah bolesti, citlivosť nervových zakončení… . Preto sa môže stať, že prídete perfektne psychicky pripravená a uvoľnená v očakávaní bezbolestného pôrodu a pri prvom náznaku bolesti prepadnete panike a pocitu zlyhania.

Čo teda robiť? Zmierte sa s tým, že napriek vášmu úsiliu vás pôrod môže bolieť. Neznamená to, že ste spravila niečo nesprávne, že ste niečo nepochopila, alebo zanedbala. Neznamená to, že ste „rozmaznaná“, alebo sa nesnažíte. Jednoducho to znamená, že máte určité predpoklady. Ale vaše telo je na pôrod prichystané, takže po prekonaní bolesti vás čaká úžasný dar v podobe vášho bábätka.

Zdroj: CUPALÍK+ZÁHUMENSKÝ, Sprievodca tehotenstvom | Foto: Pixabay.com; youtobe.com; everystockphoto.com