čokoládoví Mikuláši

Príjemnou predzvesťou Vianoc býva deň, kedy deti s nedočkavosťou očakávajú darčeky od Mikuláša. Obľúbeným zvykom býva, že deti si dajú v predvečer sv. Mikuláša, teda 5. decembra na parapetnú dosku okna vyčistené čižmičky a ráno si v nich nájdu balíček.

Táto tradícia súvisí so životom naozajstného Svätého Mikuláša, ktorý bol začiatkom 4. storočia biskupom v meste Myra v Turecku. Najznámejšia príhoda z jeho života hovorí o tom, ako peniazmi, ktoré zdedil po svojich rodičoch pomohol občanovi, ktorý prišiel o všetky svoje úspory. Bol už natoľko zúfalý, že všetky svoje dcéry chcel dať na prostitúciu

Keď sa to Mikuláš dozvedel, zobral mešec zlata a v noci ho nechal mužovi v okne. Malo byť na veno pre jeho najstaršiu dcéru, ktorú vďaka tomuto štedrému daru, mohol chudobný občan vydať. Postupne tak Mikuláš daroval veno aj druhej a aj tretej dcére.

A odtiaľto zrejme pramení aj zvyk, podľa ktorého sv. Mikuláš necháva v okne pre deti prekvapenie. Samozrejme v praxi to funguje tak, že svojim ratolestiam balíčky nechajú v okne rodičia. Možno to ale poznáte veľmi dobre aj vy, že okrem okna vo vašom dome, balíčky pre vaše ratolesti necháva Mikuláš aj u starých rodičov či tiet a ujov. A napokon je tých balíčkov akosi veľa. A ak sa k tomu pridruží ešte návšteva Mikuláša v škole či škôlke, tak z toho vznikne poriadna dávka sladkostí.

Ak máte podobnú skúsenosť, vyskúšajte sladkosti u vás doma nahradiť niečim iným. Mikuláš môže vo vašom okne nechať napríklad detské multivitamíny alebo milú drobnosť v podobe sponiek či malého autíčka. A nezabúdajte ani na oriešky či ovocie, aby ste vykompenzovali štedrosť starých rodičov v podobe kinderiek a cukríkov. 🙂

foto: pixabay.com