Nočné vstávanie je jednou z tých činností, ktoré mamičky odradzájú od ďalších detí. Vyčerpanie, maximálna únava a stres im určite nepridávajú pri starostlivosti o malé dieťa. Niektoré mamičky dokonca zvyknú vstávať aj niekoľkokrát za noc alebo sú aj také, ktoré v noci len pochodujú s drobcom v rukách. Prečo niektoré deti nechcú spať?

 

Malé detičky nepoznajú rozdiel medzi nocou a dňom a celonočnému spánku by sa mali naučiť. Je to teda normálne, ak je počas noci hore – a často aj s plačom, keďže si dožaduje vašu pozornosť a najčastejšie najmä dojčenie. Najnovšími výskumami sa taktiež dokázala súvislosť aj medzi ponocovaním a povahovými vlastnosťami.

Vysvetlenie má psychologička Jiřina Prekopová

Ak má dieťatko zabezpečené všetky jeho potreby – teda hlad, suchá plienka a pocit bezpečia, je na rade zváženie psychickej oblasti. Práve toto psychologické pozadie nočného budenie dokáže vysvetliť psychologička MUDr. Jiřina Prekopová. Kľúčom k pokojným nociam je zabezpečenie pokoja, pocitu istoty a bezpečia a tiež aj to, že dieťa kontroluje či spontánne a pohotovo reagujete na jeho potreby. Práve ak sú  tieto skutočnosti naplnené, dieťa má istotu, a tak vie, že môže pokojne spinkať, pretože má na blízku človeka, ktorý ho ochráni a vyjde mu v ústrety za každých okolností.

„Napätie vo vzťahoch, hektika doby aj nepriehľadná rozmanitosť všetkých možných ponúk vedú k špecifickej atmosfére v spoločnosti aj v dnešných rodinách. Mnoho detí nemá k dispozícií potrebnú vonkajšiu a vnútornú stabilitu, a preto sú nepokojné!“, vysvetľuje psychologička.

Taktiež zohľadňuje aj to, že rodičovská kompetencia je často narušená rôznymi okolnosťami z minulosti. Nedostatočná súdržnosť a narušené inštinktívne správanie dospelých vedú k tomu, že detičky bývajú nepokojné.

S nespavosťou detí súvisí často aj plač, ktorý ho môže sprevádzať. Dôležité je, aby ho rodičia neignorovali, pretože dieťa ma k plaču vždy dôvod!!! Vždy!!!

Pokiaľ sa ale detská nespavosť stane nezvládnuteľnou a výrazne narúša rodinnú atmosféru, je na mieste vyhľadať pomoc pediatra alebo psychológa. Práve tak môžete vystopovať problém, ktorý za nespavosťou vášho dieťatka stojí.

Pani psychologička taktiež ponúka rady, ako zabezpečiť zdravý a pokojný spánok detí:

  • pravidelnosť usínania a vstávania
  • príjemná atmosféra izby
  • rituály pred spánkom (kúpanie, jedlo, ukladanie na spánok a pod.)
  • ukladať dieťa, kým je ešte bdelé, nie v čase, keď už sa prejavuje nepokoj
  • nepoužívajte fľašu alebo cumlík ako nástroj k uspatiu (časom sa vám to vypomstí)
  • jedlo nepodávajte tesne pred spánkom
  • pokiaľ dieťatko plače, určite ho upokojte nežným spôsobom

Zdroj: mojebetynka.cz l Foto: pixabay.com