cudzia žena zachránila dievčatku život

Lyla mala len štyri roky, keď jej lekári diagnostikovali mikroskopickú polyangitídu. Ide o veľmi zriedkavé autoimunitné ochorenie, ktoré vyžaduje dvanásť hodín dialýzy denne. Život dievčatku mohla zachrániť darovaná oblička.

Nájsť vhodného darcu však nie je ľahké. Svoje o tom vie mama dievčatka Dena Carreyn, ktorá sa rozhodla zdieľať výzvu na facebooku, aby pomohla svojej chorej dcérke.

Život môže zachrániť aj cudzí človek

Výzvu si pozrela Beth Battista, mama dvoch detí a učiteľka v škôlke.

„Vedela som, že sa musím dať vyšetriť skôr ako sa budem pozerať na jej utrpenie,“ vysvetlila pre médiá Beth. Kontaktovala transplantačný program vo Wisconsine a po dvoch testoch v júli a auguste ju lekári označili za vhodného darcu pre Lylu. Išlo skutočne o vzácnu zhodu, pretože darca musel byť žijúci a potreboval správnu krvnú skupinu s niekoľkými špecifickými protilátkami, ktoré vznikajú po prekonaní príslušných ochorení. Zároveň museli byť prítomné zodpovedajúce antigény.

Z dievčatka sa stala žiačka záchrankyne

V septembri Beth zistila, že Lyla je jej žiačkou v Kid´s Express Learning Centre v Madisone. Až potom sa Dena dozvedela, kto je skutočným darcom obličky pre jej dcéru.

Ušľachtilý čin učiteľky si všimla uznávaná moderátorka Ellen DeGeneres, ktorá je známa spoločnou selfie z odovzdávania Oscarov, a Beth spolu s mamou Lyly pozvala do svojej šou.

Zdroj: bbc.com, youtube.com | Foto: pixabay.com