Okolité krajiny vnímajú Slovákov ako zodpovedný národ, ktorý aj vďaka dodržiavaniu všetkých dôležitých nariadení prispel k tomu, že čísla nakazených ľudí koronavírusom COVID-19 a obetí nie je u nás taký tragický ako napríklad v Taliansku či Španielsku. V týchto obľúbených turistických destináciách je situácia nesmierne kritická a tamojší ľudia prežívajú najhoršie chvíle vo svojom živote.

Rovnako je na tom aj Slovenka Adriana, ktorá už 13 rokov žije na Sardínii. Presnejšie v dedinke Usini, ktorá patrí pod Sassari. Zatiaľ, čo podaktorí ľudia na Slovensku sa sťažujú na naše opatrenia a nadávajú na to, že v čase veľkonočných sviatkov nemohli prejsť do iného okresu, Taliani nemôžu z domu vyjsť vôbec. Situáciu priblížila 33-ročná Adriana, ktorá je zavretá doma už od marca.

Ak niekto nedodrží pravidlá, hrozí mu väzenie a pokuta

Všetci sme zavretí doma, nikto nesmie vychádzať von. Stav je mimoriadne vážny. Vychádzať môže len jeden člen rodiny a to len raz za týždeň. Akonáhle ide von, musí mať v rukách certifikát, kam ide a presne musí všetko dodržať. Nakupovať chodí len manžel a musí mať rukavice aj rúško. V obchodoch musíte mať odstup a púšťajú vás len na čas a po skupinkách. Po uliciach chodia policajné hliadky a ak niekto nedodrží to, čo má napísané na certifikáte, hrozí mu väzenie na tri mesiace a pokuta.

Neviem, čo bude s nami. Manžel má firmu, pracovať nemôže, predáva zariadenia do reštaurácií, ja pracujem v bare a už teraz viem, že o prácu prídem. Ak to takto pôjde ďalej, po ekonomickej stránke sme stratení,“ opisuje ťažkú situáciu mladá žena a to ešte nie je zďaleka všetko. Jej strýko je pozitívny na koronavírus a nevie, kde sa vlastne nakazil. Predpokladajú, že v domove dôchodcov, kde bol navštíviť brata.

Keď vidím, ako to niektorí ľudia na Slovensku podceňujú, je mi do plaču

„Odviezli ho do nemocnice až keď nemohol už dýchať. Je napojený na pľúcnu ventiláciu a nikto ho nemôžeme ísť ani pozrieť. Jeho manželka nebola doteraz ani testovaná, lebo nemocnica nemá testy. Situácia je mimoriadne vážna. Bojíme sa, čo bude s ním, jeho stav je kritický,“ rozpráva ďalej Adriana.

Situácia v Taliansku je veľmi vážna. Úmrtnosť je obrovská. V Bergame podľa slov mladej Slovenky nemajú už truhly a ľudí posielali rovno na spálenie bez rozlúčky s rodinami. „Ľudia, nepodceňujte situáciu, keď ľúbite starých rodičov, zostaňte doma a neohrozujte ich. My sme len doma, dokonca sa nestretávame ani so susedmi. Keď vidím, ako niektorí ľudia na Slovensku toto podceňujú, je mi do plaču. Nie je to sranda a nedopustite, aby sa stalo na Slovensku to, čo je tu v Taliansku,“ odkazuje všetkým rodákom.

Zdroj: cas.sk | Foto: pexels.com