Ste šťastná mamička šťastného dieťatka, zvykli ste si, že teraz nejaký čas nechodíte do práce, našli ste si mamičky s podobnými starosťami a radosťami, ako máte vy a rozmýšľate, čo ďalej. Stále viac cítite, že tu ešte niekto chýba – túžite dať vášmu drobčekovi súrodenca. Teraz ste už skúsená mamička, takže to už bude hračka…alebo?

Už ste si raz prešli celým tehotenstvom, viete, čo sú to ranné nevoľnosti a rovnako viete, ako proti ním bojovať. Pôrodu sa už tak neobávate ako pri prvom. Vtedy ste mali kopu času, tak ste študovali všetky tie nezmyselné fóra na internete, ktoré vás viac vyľakali ako ukľudnili. Teraz budete síce nervózna, ale už viete, do čoho idete. A starostlivosť o bábo? Už viete, ako sa umýva, čo pomáha proti kolike a ktoré plienky a príkrmy sú najlepšie. Nekupujete zbytočnosti ako pri prvom, nakoniec, množstvo vecí vám pozostávalo. Takže teraz to bude malina.

Druhé tehotenstvo je celkom iné ako prvé

V prvom rade už nechodíte do práce a večer neoddychujete. Ste vyťažená celý deň na 100% svojím prvým drobcom. Venujete viac času jemu ako sebe, takže sa toľko nesledujete, ani toľko neoddychujete. Ani neviete, ako tých 9 mesiacov prešlo.

Druhý pôrod je iný ako ten prvý

Kto povedal, že prvý pôrod je najťažší? Celé tehotenstvo ste boli v pohode s tým, že pôrod nie je taký strašný, ako všetci píšu a nakoniec sa malému bojovníkovi vôbec nechcelo na svet.

Druhé šestonedelie je iné ako to prvé

Prišli ste domov s druhým bábom a nečakal vás vyupratovaný byt, aký ste pred svojím odchodom zanechali. Čaká vás usmiate a trochu ušmudlané prvorodené, ktoré chce nové bábo postískať a chce papať krupicu a chce vás pusinkovať a ukázať vám obrázok a ísť na prechádzku a nie a nie pochopiť, prečo musíte práve teraz sedieť s tým druhým v kresle.

Druhé dieťa je iné ako to prvé

Kým prvý potomok spinkal 4-krát za deň, druhému úplne stačí 2-krát. A v zásade spinká v inom čase ako prvý. Na uspávanie používate celkom iné metódy, pretože natriasanie na fitlopte nezaberá. Koliku našťastie nemá, takže overené recepty sú tentokrát nepotrebné. Zato ale hľadáte inú značku plienok, pretože druhé bábo má na tie overené alergiu.

Je druhé dieťa horšie ako to prvé?

Rozhodne nie je horšie. Je len iné. A narodilo sa do iného prostredia. Prvé prišlo do bezdetnej rodiny, druhé do rodiny s dieťaťom a tretie príde do rodiny s dvomi deťmi a štvrté do veľkej rodiny. Nielen deti sa správajú inak, aj vy ako mamička sa správate inak. Rovnako ako vaše deti, sa aj vy prispôsobujete vždy novej situácii. Ale vo veľkej rodine je vždy sa z čoho tešiť. Každý deň.

Nemá zmysel detičky porovnávať. Prvé, druhé, tretie… desiate. Každé je iné a rozdiely sa budú vekom zväčšovať a budú viditeľnejšie. Sú rozdielne v napredovaní, v temperamente, v záľubách. Správnou výchovou sa z nich stanú jedineční ľudia a každý vám vašu lásku a opateru vráti trošku iným spôsobom.

Foto: pixabay.com/sk