Tento príbeh sa stal pred tromi rokmi v škandinávskej krajine. Pre ochranu detí však neuvedieme skutočnú národnosť rodiny, mená, ani konkrétnu krajinu, v ktorej im boli deti odobraté.

Vtedy desaťročná Alica a sedemročná Zara. Rodičom sa narodili v Škandinávii, majú dvojaké občianstvo. „Počula som o prípadoch, kedy rodičom zobrali úrady deti, ale vždy som si myslela, že určite sa nič také nemôže stať bezdôvodne,“ spovedá sa pani Anna. S manželom pochádzajú zo strednej Európy, odkiaľ pred rokmi odišli za prácou a lepšou budúcnosťou.

Prešli tri roky odvtedy, čo prežili najhoršiu drámu svojho života. Jedného dňa šla mama vyzdvihnúť svoje deti zo školy, no tam ju už čakala pani zo sociálneho úradu a oznámila jej, že kvôli ich ochrane boli umiestnené do dočasnej rodiny. „Pýtala sa ma, či nepotrebujem tlmočníka, no ja som jej rozumela dobre, len som nechápala, čo sa stalo, prečo práve my. Vlastne nám to ani neskôr nikto poriadne nevysvetlil. Sme normálna rodina, deťom dáme, čo im vidíme na očiach, nikdy by sme im nijako neublížili, ľúbime ich,“ hovorí mama.

Rodičia si našli právnika, mali dovolené každý deň deti navštevovať. Súdili sa o nich, no každý súd prehrali. Trvalo to približne pol roka, kým sa nedozvedeli, že dievčatám bola pridelená náhradná rodina a im pravdepodobne úplne zamedzia stretávať sa s nimi.

Museli konať rýchlo. Známy im dal kontakt na akúsi miestnu mafiu, ktorej členovia pochádzali z rovnakej krajiny ako oni. Všetko do detailov dohodli, zaplatili im veľa peňazí, no neľutujú.

Na stretnutí s deťmi sa dohodli, že po nich v noci prídu ujovia, nech sa neboja a idú s nimi, dovedú ich k mamičke a oteckovi.

„Nevieme, ako to urobili, pravdepodobne opatrovníkov nejako uspali. Boli sme neuveriteľne napätí, vedeli sme, že keď to nevyjde, bude po všetkom,“ pripája sa k rozhovoru otec: „Ale chválabohu, vyšlo. Nastúpili sme do auta a kým sa úrady dozvedeli, že deti chýbajú, boli sme za hranicami. Cesta domov bola dlhá, doma sme oboznámili o svojom prípade úrady, teraz sme pod ich ochranou, oni si svojich občanov bránia. Pre istotu nikam necestujeme, vlastne ani nechceme.“

Vo svete počet prípadov odobratých detí rodinám z iných krajín pribúda. Prajeme si, aby všetky dopadli podobne ako tento a aby mohli byť rodiny kompletné.

Foto: pixabay.com