21.marec je už niekoľko rokov venovaný Svetovému dňu bábkového divadla. Bábky sú krásne, zázračné, majú dar rozosmiať i tú najsmutnejšiu detskú tváričku. Zaspomínajte si preto spolu so svojimi deťmi na najkrajšie socialistické bábkové rozprávky.

Niektoré z nich sú možno staršie ako my. 🙂

Lienka Anulienka

Nádherná bábková rozprávka o príbehoch lienky Anulienky vás prenesie do sveta kvetín a chrobákov. Jej príbehy sú nielen veselé, no najmä poučné. Tak pre deti, ako aj pre niektorých dospelých.

Meduška

Elena Čepčeková, majsterka fantázie a kráľovná detských rozprávok je autorkou príbehov o včielke Meduške. Rozprávky zo 70-tych rokov uspávali vo Večerníčkoch tisíce detí a sú skutočne nezabudnuteľné.

Čin-Čin

„Čimčarára, sláva, svete! Skríkol Čimo na odlete“ … pamätáte sa? Legendárny „zvierací epos“  na motívy Ľudmily Podjavorinskej ponúka vtipné, no najmä poučné príbehy o malom lenivom vrabčiakovi Čimovi.

Viete, koľko snehuliakov sa už narodilo na svete? 

Možno menej známa rozprávka, no v podaní Mariána Labudu neopakovateľná. Desať, dvadsať, tridsať… dám vám ťažký príklad. Viete koľko snehuliakov sa už narodilo na svete?

Legendy neodchádzajú

Aby žiadna bábková postavička nebola ukrivdená, museli by sme vymenovať stovky ďalších bábkových hrdinov. Macko Uško, Danka a Janka, Somárik Peťko, prasiatko Kvik a medvedík Brum, kominár Kominárik a jeho kocúr Sadza… však sa pri spomienkach na ne usmievate? Alebo – pamätáte sa na ne vôbec?

Povedzme si otvorene, moderné rozprávky – či už animované alebo hrané – na túto klasiku jednoducho nemajú. Generácia rodičov, ktorá s nimi vyrastala, si ich pamätá dodnes. Na aké rozprávky si budú pamätať vaše deti? Je to len na nás, rodičoch. Bola by škoda, keby bábkové rozprávky upadli do zabudnutia. Nezabudnite na ne preto ani vy a pripomeňte si spolu s deťmi vaše detstvo. A nielen 21.marca, ale kedykoľvek.

Zdroj: wikipedia.sk, youtoube.com | Foto: youtube.com