V predchádzajúcom článku „Ako sa nezblázniť“ sme vám priniesli 5 tipov na prvé mesiace s prvým bábätkom. Teraz vám prinášame pokračovanie, v ktorom sa budeme venovať viac duševnému svetu čerstvých mamičiek.
[sociallocker]Vo víre materinských povinností je veľmi ťažké nájsť si chvíľočku pre seba. Hlavne, ak ste krátko po pôrode a ešte ste sa s bábätkom nestačili zosynchronizovať.
Nevzdávajte sa svojich koníčkov
Pravda je taká, že nájsť si čas na svoje kratochvíle bude ťažká úloha aj po zosúladení sa s vašim drobcom. Napriek tomu by ste nemali na svoje koníčky zanevrieť. Sú dôležitým nástrojom duševnej hygieny a pomáhajú aspoň na okamih vybočiť z každodennej rutiny starostlivosti o bábätko. Nenechajte sa odradiť tým, že sa im budete musieť venovať len nárazovo. Počkajte, kým vaše dieťatko zaspí, alebo ho zverte do opatery partnerovi, babke, či inej blízkej zodpovednej osobe. A chvíľku si čítajte, kreslite, pozrite si diel obľúbeného seriálu, štrikujte, upečte koláč, zahrajte sa počítačovú hru… .
Na druhú stranu, ak cítite, že únava vás príliš zmáha, do ničoho sa nenúťte a radšej si zdriemnite.
Palec hore svetu sociálnych sietí
Sociálne siete sú kontroverzná téma. Jedni ich zatracujú, druhí si bez nich nevedia predstaviť svoj deň. Nebojte sa, nebudeme vás nabádať, aby ste surfovali po Facebooku, alebo srdiečkovali fotečky na Instagrame na úkor vášho bábätka, ani na úkor vášho vzťahu s partnerom, ktorý narodením dieťaťa tiež dostáva zabrať. V zdravej miere však môžu poslúžiť a to práve svojím sociálnym aspektom. Ak sa im sem-tam trochu povenujete, možno sa nebudete cítiť tak mimo spoločenského diania, svojich priateľov a obľúbených komunít. Hlavne sa nepozabudnite! Pamätajte, že dieťa a partner majú mať predsa len prednosť.
A čo moje mentálne schopnosti?
Boli ste pred príchodom bábätka intoška? Čítali ste odborné knihy na témy, ktoré vás zaujímali, chodili ste na prednášky a do kurzov, do galérií, s radosťou ste lúštili sudoku a hltali s nadšením každú novú informáciu? Vraví sa, že pobyt na materskej (nebudeme hovoriť dovolenke, veď materská je skôr pravý opak toho, čo je spoločnosťou nazývané dovolenka) oberá o mozgové bunky. Niektorí rovno povedia, že oblbuje. Také reči si nevšímajte a nech už boli vaše záujmy pred pôrodom hocijaké, dajte si záväzok: „Jeden deň = aspoň jeden nový poznatok“. Či už bude z internetu, televízie, od priateľov, z knihy alebo z časopisu. Zamyslite sa nad ním, pofilozofujte, podiskutujte o ňom s tými, ktorí sú ochotní. Veď matka na materskej neznamená ženu v špinavej zástere sto rokov za opicami!
Medituj
Na meditáciu nemusíte byť vyznávačkou jógy alebo podobného učenia. Stačí nájsť tiché miestečko a chvíľu sa uvoľniť. Započúvajte sa do svojho dychu a zvukov okolo seba. Pomaly si ľahnite na chrbát. Ak je zima, použite podložku alebo si ľahnite rovno na koberec. Ak máte dom a je teplo, vyjdite na dvor a zaľahnite do voňavej trávy. Dajte ruky pozdĺž tela a spojte nohy, nech je vaše telo rovné ako lata :). Zatvorte oči a už len zhlboka dýchajte, relaxujte a počúvajte. A ako by povedali východní učitelia: „Hľadajte svoj stred.“
Poznámka: Bábätko majte stále pri sebe, či už v bezpečí postieľky, alebo vonku v kočíku.
Miluj, ale emócie v sebe nedus
Váš vzťah s partnerom sa po pôrode zmení. Do akej miery, to závisí od pováh obidvoch zúčastnených. Niektoré výskumy však hovoria, že narodenie bábätka spôsobuje viac stresu a napätia ako smrť partnera, či vážna choroba. To sa dá ťažko posúdiť. V každom prípade život už nebude taký ako býval. Ten váš sa však predsa len musí zmeniť viac ako život vášho partnera. Niekedy naňho môžete aj žiarliť. On chodí do práce, realizuje sa, a vy ste prakticky celý deň osamote s dieťaťom a umytie zubov raz denne je luxus. Ako smutne to znie? Nevešajte hlavu a nerobte partnerovi zbytočné scény. Pamätajte, že ani on to nemá ľahké. Robota nie je selanka, musí sa obracať, aby uživil rodinu a doma by rád oddychoval. Áno, aj vy by ste rada odpočívala a právom žiadate muža, aby pomohol. Dajte mu však aj možnosť, aby si vydýchol. Ani jeden z vás určite nechce mať z domova bojové pole.
Napriek tomu sa nerozpakujte nahlas povedať, čo vás trápi, čo by ste chceli zmeniť. Neduste v sebe negatívne emócie len preto, aby bol pokoj v rodine. Tiež neradíme, aby ste nedostatky svojej polovičky rozoberali s priateľkami, matkami alebo na internetových diskusiách. Vaše žiadosti a výčitky by mal počuť predovšetkým on.
Po rozhovore sa dohodnite na novom režime, ktorý bude vyhovovať všetkým (alebo bude aspoň kompromisom) a pri jeho vytváraní pamätajte, že prioritou má byť váš malý človiečik.
Foto: pexels.com[/sociallocker]